Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Orzeczenia z przedłużoną ważnością

Data publikacji: 2020-04-07 08:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-05 15:16
Orzeczenia z przedłużoną ważnością
 

Dla osób, którym skończyły się świadczenia: renta, świadczenie rehabilitacyjne, a złożyły przed pandemią wnioski o ich przedłużenie, oczekiwanie na decyzję ZUS jest bardzo stresujące. Od niej bowiem zależy, za co będą żyli oraz jak ułoży się im sytuacja zawodowa. ZUS ma dla tych osób dobrą wiadomość.

 - Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące - wyjaśnia Karol Jagielski regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

 Na podobnych zasadach potraktowani zostaną ubezpieczeni, którzy mają prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

 - O trzy miesiące przedłużone zostanie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

(kel)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2020-05-05 14:59:31
W dniu dzisiejszym byłem w ZUS(oddział w Rzeszowie) w sprawie renty mojego brata która została wstrzymana.1 kwietnia otrzymał pismo ,że świadczenie będzie miał przedłużone na 5 lat orzecznik wydał pismo w trybie zaocznym.I jedynie jaką informacje uzyskałem "pismo wydane w trybie zaocznym nie jest uprawomocnione" a jak spytałem co w danej sytuacji mam zrobić usłyszałem "nie wiem".Zostałem również poinformowany ,że może to trwać 1 miesiąc lub nawet 6 miesięcy.Czy miał ktoś podobną sytuację ? Bo nie mam pojęcia co mogę zrobić skoro dokument od lekarza orzecznika wydany zaoczne jest tak jakby nieważny.
Wylewny Joseph
2020-04-14 04:42:48
Och... Aż co za akt łaski ze strony ZUS. Tyle tylko, że jak ktoś potrzebuje rehabilitacji to będzie miał lipę bo turnusy odwołane z wiadomych przyczyn i o to pretensji mieć nie można ale o te 3 miechy już tak. Bo jeśli maksymalnie 12 miesięcy przysługuje na świadczeniu rehabilitacyjnym to w moim przypadku powinno być jeszcze 6 - mam na myśli dalsze przedłużenie świadczenia na , które czekam już od połowy lutego. Tak, tak no już wiem przedłużą o kolejne 3 miechy ale co orzecznicy to już teraz tacy wizjonerzy i odgórnie wiedzą kto ile potrzebuje czasu na dojście do zdrowia. To jest sytuacja by zaoszczędzić kosztem składek obywateli no bo nie inaczej czyli kalkulator gromadzenia kasy działa, tylko do kogo ta kasa napewno nie trafi to już chyba wszyscy wiemy.
gg
2020-04-07 09:53:50
Ach to łaskawe Państwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ