poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Koronawirus > ZUS orzeka również zaocznie

ZUS orzeka również zaocznie

ZUS orzeka również zaocznie
Data publikacji: 2020-03-26 07:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-07 08:05
Wywietleń: 3510 448948

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydłuża okres, w którym nie będą realizowane badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników oraz komisje lekarskie.

Dotychczas odwołane zostały badania zaplanowane w okresie od 16 do 27 marca. Teraz nie odbędą się wizyty, które miały być przeprowadzone od 30 marca do 10 kwietnia 2020 r. ZUS o tym fakcie poinformuje osoby umówione na badania głównie telefonicznie.

Jednak nie dla wszystkich chorych czekających na orzeczenie lekarza lub komisji w sprawie renty, świadczenia rehabilitacyjnego, czy konieczności odbycia turnusu w ramach prewencji rentowej to zła wiadomość. ZUS bowiem zawiesza tylko bezpośrednie badania. 

- W sprawach, w których dokumentacja medyczna jest wystarczająca, lekarz orzecznik wyda orzeczenie zaocznie bez badania pacjenta - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Znaczą część orzeczeń wydajemy zaocznie i na tej podstawie przyznajemy świadczenia. W pozostałych przypadkach przełożymy badania na bezpieczny okres. Kontaktujemy się z ubezpieczonymi indywidualnie. W pierwszej kolejności dzwonimy.

Nie wiadomo natomiast, w jaki sposób będę realizowane turnusy rehabilitacyjne w uzdrowiskach. Wszystko zależy bowiem od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

- Od 14 marca sanatoria wstrzymały działalność, dlatego nie kierujemy do nich naszych ubezpieczonych. Osoby, które mają skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego będą mogły je zrealizować w późniejszym terminie - informuje K. Jagielski. - Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu, który jest umieszczony na zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitację.

(kel)

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

Komentarze

mariusz
zlozylem wniosek w zusie zaocznie i bez problemu orzeczenie otrzymalem po 2 tygodniach oczywiscie pozytywnie i bez problemu pozdrawiam
2020-07-07 06:20:42
Dominik
Złożyłem wniosek o rentę po świadczeniu rehabilitacyjnym w lutym i nic nie wiadomo, telefonie nie odbierają, przez pue zus piszą by czekać na roztrzygniecie sprawy tylko ile jak nie mają na to żadnych terminów.. to skąd mam wiedzieć czy i kiedy renta mi będzie przyznana, to jest poniżej wszelkiej krytyki
2020-06-20 18:09:46
Żary
Złożyłam wniosek w lutym i nadal moja sprawa się nie wyjaśniła.Na komisje ok wszystko mi przyszło na adres który podawałam korospendycyjny.Miałam mieć w marcu komisje jednak z wiadomej sprawy odbyła się zaocznie.I dlatego nie mieli mojej całej histori choroby .Nie dostawalam decyzji wkoncu zadzwonilam powiedzieli że wysłali decyzje ,ale na moj adres tymczasowy ktory nie był jako korospendycyjny .Potem znowu zadzwonilam pisali ze ponownie wysłali i do teraz nic nie mam.Chyba robią sobie zarty :)
2020-06-13 22:46:37
ZUS
Rowniez skladalam wniosek w lutym a w marcu mialam mieć komisje.Jednak odbyła się zaocznie nie miały całej histori choroby bo z wiadomej sprawy mialam dac na komisji.Czekalam na decyzje dzwonilam wysłali na inny adres ten tymczasowy co posiadam ale podawałam korospendycyjny ten co mieszkam na stałe pisali 3 tyg temy że ponownie wysłali i teraz jestem bez zadnej decyzji tam sobie robią z ludzi żarty :)
2020-06-13 22:40:51
Ciekawy
W październiku złożyłem wniosek o rentę chorobową. Mamy końcówkę kwietnia, a ja jeszcze nie dostałem żadnej wiadomości z zus. Od stycznia jestem bez środków do życia ale nikogo to nie obchodzi. Czy oni czekają aby sprawa rozwiązała się sama i żebym wyciągnął nogi z głodu?
2020-04-23 13:32:35
Mr. Extreme
Ja również złożyłem wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego już 12 lutego 2020 (w tym czasie byłem jeszcze na świadczeniu rehab. do 24 marca 2020) i jest już początek kwietnia a ja nadal nie dostałem żadnego wezwania ani listownego ani telefonicznego. A dni nieobecne w pracy lecą, oczywiście o całej akcji zakład pracy poinformowałem wcześniej ale co dalej robić w takiej sytuacji??? zważywszy, że teraz ta pandemia szaleje. Czy to się wydłuży w czasie to oczekiwanie? czy może zaocznie ZUS zdecyduje ile przysługiwać będzie?
2020-04-01 05:23:04
Pacjent
Złożyłem wniosek o przedluzenie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie dołączyłem dokumentacji tak jak i poprzednim razem poniewaz poinformowano mnie ze mogę przywieźć ja ze sobą i przedstawić orzecznikowi. Czytam teraz ze zus moze wydać orzeczenie zaoczne przy wystarczającej dokumentacji. Ja czekam miesiac na termin wezwania. Co w moim przypadku.
2020-03-29 09:49:20