poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Koronawirus > ZUS orzeka również zaocznie

ZUS orzeka również zaocznie

ZUS orzeka również zaocznie
Data publikacji: 2020-03-26 07:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-29 10:17
Wywietleń: 563 448948

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydłuża okres, w którym nie będą realizowane badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników oraz komisje lekarskie.

Dotychczas odwołane zostały badania zaplanowane w okresie od 16 do 27 marca. Teraz nie odbędą się wizyty, które miały być przeprowadzone od 30 marca do 10 kwietnia 2020 r. ZUS o tym fakcie poinformuje osoby umówione na badania głównie telefonicznie.

Jednak nie dla wszystkich chorych czekających na orzeczenie lekarza lub komisji w sprawie renty, świadczenia rehabilitacyjnego, czy konieczności odbycia turnusu w ramach prewencji rentowej to zła wiadomość. ZUS bowiem zawiesza tylko bezpośrednie badania. 

- W sprawach, w których dokumentacja medyczna jest wystarczająca, lekarz orzecznik wyda orzeczenie zaocznie bez badania pacjenta - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Znaczą część orzeczeń wydajemy zaocznie i na tej podstawie przyznajemy świadczenia. W pozostałych przypadkach przełożymy badania na bezpieczny okres. Kontaktujemy się z ubezpieczonymi indywidualnie. W pierwszej kolejności dzwonimy.

Nie wiadomo natomiast, w jaki sposób będę realizowane turnusy rehabilitacyjne w uzdrowiskach. Wszystko zależy bowiem od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

- Od 14 marca sanatoria wstrzymały działalność, dlatego nie kierujemy do nich naszych ubezpieczonych. Osoby, które mają skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego będą mogły je zrealizować w późniejszym terminie - informuje K. Jagielski. - Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu, który jest umieszczony na zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitację.

(kel)

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

Komentarze

Pacjent
Złożyłem wniosek o przedluzenie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie dołączyłem dokumentacji tak jak i poprzednim razem poniewaz poinformowano mnie ze mogę przywieźć ja ze sobą i przedstawić orzecznikowi. Czytam teraz ze zus moze wydać orzeczenie zaoczne przy wystarczającej dokumentacji. Ja czekam miesiac na termin wezwania. Co w moim przypadku.
2020-03-29 09:49:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie