Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Orzeczenia na czas epidemii są ważne

Data publikacji: 2020-04-04 06:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-06 11:51
Orzeczenia na czas epidemii są ważne
 

Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego nie muszą się martwić, że zostaną nagle pozbawieni świadczeń. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące - poinformował Karol Jagielski, rzecznik regionalny ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie którego ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostanie wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

O trzy miesiące przedłużone będzie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

(ip)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Przedłużanie Renty
2020-04-04 17:54:28
A te osoby którym się kończy renta? nie są w stanie dostarczyć nowego wniosku, ponieważ lekarze nie przyjmują?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ