Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Prawie 1300 wniosków o odroczenie płatności składek

Data publikacji: 2020-03-29 18:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-29 18:33
Prawie 1300 wniosków o odroczenie płatności składek
 

W województwie zachodniopomorskim dotychczas wpłynęło 1286 wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - informuje ZUS. Możliwość odroczenia, zawieszenia lub wydłużenia spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców z powodu epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek i zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami. Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

- 930 wniosków w sprawie odroczenia składek wpłynęło do oddziału ZUS w Szczecinie - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS w naszym województwie. - W koszalińskim oddziale zarejestrowano 356 wniosków.

W całym kraju ponad 18 tys. firm zadeklarowało chęć skorzystania z odroczenia składek w ZUS z powodu koronawirusa.

- Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy - wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych ma być ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

(isz)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA