Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kwarantanna z domownikiem i świadczeniem chorobowym

Data publikacji: 13 kwietnia 2020 r. 23:24
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2020 r. 10:08
Kwarantanna z domownikiem i świadczeniem chorobowym
 

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową izolację, mają prawo do świadczeń chorobowych. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego, czyli z ZUS.

- Najpierw kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Teraz dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Z tego powodu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Na podstawie tych przepisów również domownicy osób, które powróciły z zagranicy po 31 marca br. i odbywają kwarantannę, maja prawo do świadczeń: wynagrodzenie chorobowego od pracodawcy lub zasiłku chorobowego finansowany z FUS. Podstawą do wypłaty jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z taką osobą. Należy je złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć je do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

Warto dodać, że pracodawcy oraz ZUS mogą zweryfikować oświadczenie w sanepidzie. Jeśli inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot, który wypłaca jej świadczenie chorobowe.

(kel)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA