Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Pierwsze postojowe płyną na konta

Data publikacji: 2020-04-14 19:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-15 10:33
Pierwsze postojowe płyną na konta
 

Niemal 4 tys. przedsiębiorców w Zachodniopomorskiem otrzyma w środę (15 kwietnia) przelew ze świadczeniem postojowym w ramach pomocy z tarczy antykryzysowej. W kraju środki trafią jutro do 86,2 tys. przedsiębiorców.

Do 14 kwietnia w Polsce złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Przeszło 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje środki w ramach „postojowego”.

- Szczeciński oddział ZUS przekaże 2422 świadczenia postojowe, a koszaliński - 1535 - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - W województwie zachodniopomorskim daje to łącznie kwotę 7,9 mln złotych. Najwięcej w Szczecinie, bo ponad 4,8 mln zł, natomiast w Koszalinie nieznacznie powyżej 3 mln złotych.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

- Zachęcamy do składania wniosków przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - informuje rzecznik. - To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych w ten sposób dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji osoby, które prowadzą firmy nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

(ip)

Fot. Elżbieta Kubowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ