czwartek, 09 kwietnia 2020.
Strona główna > Koronawirus > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 26 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 26 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 26 marca
Data publikacji: 2020-03-26 22:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-27 09:50
Wywietleń: 834 449038

Rodzice, którzy w związku z zamknięciem placówek oświatowych i żłobków wykorzystali dodatkowy - 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Dokument o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet.

- Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Na podstawie decyzji o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 roku.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz, który jest na stronie ZUS - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca - zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc na infolinię ZUS tel. 22 290 87 01, która czynna jest w dni robocze w godz. 7-15. 

(kel)

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#zostań w domu z "Kurierem Szczecińskim"

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie