Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Okuliści kontra jaskra. Zbadaj oczy!

Data publikacji: 04 marca 2020 r. 06:57
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2020 r. 06:57
Okuliści kontra jaskra. Zbadaj oczy!
 

II Klinika Okulistyki szpitala na Pomorzanach w Szczecinie organizuje dzień bezpłatnych badań w kierunku wykrywania jaskry. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie. 

W ramach ogólnopolskiej, corocznej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra II Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie organizuje w przyszłą sobotę (14 marca) bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania jaskry. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod nr. 91 466 12 78 w godz. 13.30-14.30. Skierowanie nie jest potrzebne.

We wskazaną sobotę, od godz. 9 do 15, lekarze kliniki przebadają ok. 50 pacjentów. Wykonane zostaną m.in.: pomiar ciśnienia w oku oraz ocena tarczy nerwu wzrokowego. Badania skierowane są do osób po 50. roku życia niebędących jeszcze pod opieką lekarza okulisty.

Polscy Okuliści Kontra Jaskra to akcja organizowana w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, który w tym roku obchodzony jest od 8 do 14 marca (www.tydzienjaskry.pl).

 

Polscy okuliści kontra jaskra

 

Jaskra - cichy zabójca wzroku

Jaskra często jest nazywana cichym zabójcą wzroku – aż u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo. Kiedy zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, często choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju i jest za późno, by cofnąć zmiany chorobowe. Jest drugą - po zaćmie - najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak według Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna.

W Polsce problem jaskry może dotyczyć już nawet miliona osób, a szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby.

Badaj wzrok!

Poprzez oczy odbieramy ponad 80 proc. bodźców ze świata zewnętrznego, tymczasem wielu dorosłych Polaków nigdy nie było u okulisty! A właśnie tylko okulista jest w stanie sprawdzić, czy nie grozi nam jaskra - nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego każdy powinien raz w roku poddać się pełnemu badaniu wzroku, a osoby z grupy ryzyka - co sześć miesięcy.

Jaskra dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, ale zdarza się także u dzieci. Dostępne dziś metody badania pozwalają na zdiagnozowanie jaskry w każdym wieku, dlatego należy badać się regularnie – w zależności od wieku – co 6-12 miesięcy. Zapadalność na chorobę zwiększają: występowanie choroby w rodzinie, krótkowzroczność, zaburzenia krążenia, problemy z ciśnieniem tętniczym, cukrzyca, bóle migrenowe i zbyt wysoki poziom cholesterolu.

(ip)

Fot. PTO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA