czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szansa dla placu Orła Białego?

Szansa dla placu Orła Białego?

Szansa dla placu Orła Białego?
Data publikacji: 2018-07-26 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 1898 340364

Do 14 września br. można składać wnioski na konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu Orła Białego w Szczecinie oraz przebudowę ulicy Tkackiej. Szczecin planuje wydać na tę inwestycję 12 mln złotych.

Podczas czwartkowej (26 lipca) konferencji w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Szczecinie ogłoszony został "konkurs architektoniczny realizacyjny na zagospodarowanie Placu Orła Białego w Szczecinie wraz z koncepcją zagospodarowania w obszarze wyznaczonym Placem Żołnierza Polskiego, ul. Farną i Sołtysią, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego i ul. Tkacką."

- Czytając historię tego miejsca zdajemy sobie sprawę, że od samego początku spełniało ono wymagania mieszkańców - mówił Jarosław Bondar, architekt miasta Szczecin. - Również ranga obiektów, które tam stoją, od początku była istotna dla miasta i tak też pozostaje do dzisiaj. W przypadku placu Orła Białego istnieje szansa uzyskania przestrzeni publicznej, która będzie służyć mieszkańcom.

Architekci, którzy będą przygotowywać projekt przebudowy placu Orła Białego, muszą również przedstawić skutki tych działań dla ulic Wyszyńskiego, Farnej, Sołtysiej i Tkackiej. Chodzi m.in. o ich wygląd oraz przebieg ruchu.

- Przedmiotem tego założenia jest nie tylko sam plac Orła Białego, ale przede wszystkim obszar okalający, który jest z placem funkcjonalnie powiązany - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Dzisiaj chcemy popatrzeć na tę część miasta, jak na projekt, który wymaga wspólnych rozwiązań szeregu wątpliwości dotyczących kwestii urbanistycznych, architektonicznych i komunikacyjnych.

Organizatorzy chcą również, aby w konkursie udział miały organizacje pozarządowe, rada osiedla oraz zainteresowani, którzy są tzw. interesariuszami (działają w rejonie placu).

- Chcemy, aby w procesie sędziowania (oceny - red.) projektów wygospodarować jeden dzień i zaprosić przedstawicieli organizacji pozarządowych, rady osiedla - mówił Jarosław Bondar. - Chcemy, aby zapoznali się z pracami i w obecności sądu konkursowego wypowiedzieli swoje opinie.

Podczas postępowania konkursowego zachowana ma być anonimowość prac aż do rozstrzygnięcia, które nastąpi 31 stycznia 2019 r. W projektach architekci powinni rozstrzygnąć, w jaki sposób uzyskać spójną przestrzeń tego rejonu miasta, w połączeniu z jej funkcjami.

Przewodniczącym sądu konkursowego jest Jacek Bułat ze Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Poznaniu. Jego zastępcą został Jarosław Bondar.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł (brutto). Laureat drugiego miejsca - 15 tys. zł, a trzeciego - 10 tys. zł. Zaplanowano również trzy wyróżnienia, których laureaci otrzymają po 5 tys. zł.

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

j
Oj, będą protesty... Już raz planowali jacyś kretyni przerobić Tkacką w ramach SBO. Nasadzić drzewek, a mieszkańcy niech parkują w Podjuchach najlepiej. Z drugiej strony, takie miejsca jak Plac Orła Białego takie drzewa musi mieć, jeśli ma spełniać funkcje placu miejskiego, ze strefą pieszą. Bez drzew ( nie krzaków, nowych, malutkich, z pewnością usychających, jak to jest w zwyczaju szczecińskim, drzewiątek ) nie ma szansy, że to miejsce będzie tętniło życiem. Niech nauszką będą tegoroczne upały i wytchnienie, jakie dawały nam podczas tych dni drzewa właśnie.
2018-07-30 11:28:32
Do heniutek
Po czym Pan wnioskuje, że Kurierowi nie zależy na kontakcie z czytelnikami? Dziwny wniosek...
2018-07-27 07:51:57
heniutek
I jescze jedną, Alu. Na pl. Tobruckim,(dawna Sedina) a nie przeczwarzać dawne ppoż, w nowe obelgi dobrego smaku, jak ta na pl. Zwycięstwa. Wjazd do ewentualnego parkingu?- w połowie ul. Staromłyńskiej. Drzewa należy zachować. Pomnik Flory przenieść na jej dawne miejsce i przemianować nazwę skweru.A ja się qrwa dziwię, że Kurierowi nie zależy na kontakcie z czytelnikami, tylko każe mi przechodzić dziwne weryfikacje gdzie, obrazki są nieczytelne i są niepolskimi nazwami.
2018-07-26 21:44:37
Ustawka ?
Podziemny parking to konieczność. Tam już nie ma gdzie zaparkować samochodu. I mnóstwo drzew i krzewów. Ale jest problem ze szczecińskimi architektami ponieważ oni nienawidzą przyrodę. Oni kochają betonować miasto. Obawiam się , że ten cały konkurs to ustawka. Role są już obsadzone.
2018-07-26 18:56:21
Miś
Przerobią na ponuro jak tę nieszczęsną "Kwiatową", będziemy tęsknić do tych drzewek, spłachetka trawy, krzaków a nawet do zaparkowanych blachosmrodów. Jak zrobią ambitnie i dizajnersko pod wpływem pocztówek z Dubaju i Krasnojarska to już strach się bać.
2018-07-26 17:27:44
który to już konkurs?
pytam się! ile to już wszystko się ciągnie i ile kosztowało!
2018-07-26 16:48:32
Mirek
... wyznaczonym Placem Zwycięstwa Polskiego, O! Tyle lat mieszkam. Aż mi wstyd
2018-07-26 16:23:17
ewa35
Ktory to juz raz oglaszany jest konkurs Ile juz pieniedzy na to wydano I nie wierze ze i ten konkurs przyniesie jakies rozwiazanie
2018-07-26 15:40:36
P
Czyli jednak będzie podziemny parking, jak w cywilizowanych miastach :)
2018-07-26 15:38:45
Ala
Przywrócić fontannę w dosłownym tego słowa znaczeniu.
2018-07-26 14:38:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Joannie Fierke

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie