poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odrzański plac na Łasztowni

Odrzański plac na Łasztowni [GALERIA]

Odrzański plac na Łasztowni
Data publikacji: 2018-12-18 18:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1427 367479

Spotkanie podsumowujące 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018 oraz Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski odbyło się we wtorek w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Były podziękowania, pamiątkowe statuetki, pokaz filmu, przemowy i otwarcie placu Odry.

– Flis Odrzański to przepiękna idea pasjonatów, skupionych wokół Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy zwracają uwagę na potencjał i wspaniałą tradycję Odry – mówił marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – Pokazują też potęgę, jaką może być w przyszłości.

Marszałek wręczył okolicznościowe statuetki instytucjom i przedsiębiorstwom za wkład i zaangażowanie w obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 oraz rozpowszechnianie idei związanej z przywróceniem rzece funkcji turystycznej i transportowej. Uhonorowano: Zachodniopomorski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Żeglarskie Szczecin, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”, CSL Internationale Spedition oraz Województwo Lubuskie, które na spotkaniu reprezentowała marszałek Elżbieta Polak.

Krzyż Pro Mari Nostro nadano Lechowi Karwowskiemu, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wręczono też dyplomy za wspieranie Flisu Odrzańskiego. Goście wtorkowego spotkania zobaczyli film „Odra – Księżna Polskich Rzek”. O część artystyczną zadbały dzieci ze szczecińskiego przedszkola „Żagielek”.
 
– Dziś musimy spojrzeć na młode pokolenie i przekonać młodzież, że o morzu nie można zapomnieć – mówiła dr Elżbieta Marszałek, wiceprezes Zarządu Głównego LMiR, która podczas spotkania wspomniała pierwsze ekspedycje. – Dziś jesteśmy zintegrowaną rodziną, ale 23 lata temu było inaczej. Wtedy mijaliśmy zaledwie cztery przystanie, dziś tych przystani jest ponad dwadzieścia. To zasługa mieszkańców i gospodarzy miejscowości nadodrzańskich, którzy zrozumieli, że rzeki nie można lekceważyć. Nasza obecność, Flisu Odrzańskiego, to potwierdzenie tego, że warto nad nią przychodzić.
 
Senat RP 12 grudnia jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Na spotkaniu odczytał ją Zenon Kozłowski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgu LMiR.

Senat przypomina w uchwale, że 1 października 1918 r. w Warszawie powołano Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, które w 1924 r. przyjęło nazwę „Liga Morska i Rzeczna”. Liga od 100 lat konsekwentnie skupia się na sprawach morskich i rzecznych, na promowaniu rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i bezpieczeństwa powodziowego. Dba o rozwijanie świadomości morskiej polskiego społeczeństwa, umacnianie polskiego patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji narodowych. Zainicjowała m.in. działania na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce.

Spotkanie zakończyło się otwarciem na skwerze Kapitanów placu Odry z 12 tablicami poświęconymi Flisowi Odrzańskiemu, Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Bogato ilustrowane tablice autorstwa red. Krystyny Pohl przedstawiają historię odrzańskich ekspedycji, pokazują Ulanów – stolicę polskiego flisactwa, mówią o ludziach, którzy od ponad dwóch dekad organizują tę wodną wyprawę. Na skwerze umieszczono też fragmenty tratwy flisackiej.

Spotkanie podsumowujące tegoroczne wydarzenia organizuje w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz z Wydziałem Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego.

Wydarzenie zakończyła wieczorem uroczysta Flisacka Msza Święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela.

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Na skwerze Kapitanów wydzielone miejsce poświęcone Odrze. Plac otworzyli, przecinając wstęgę, osoby zaangażowane w jego utworzenie oraz promujące rzekę (od lewej): Laura Hołowacz – prezes CSL, kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner (komodor Flisów Odrzańskich), dr Elżbieta Marszałek, red. Krystyna Pohl oraz retman Mieczysław Łabęcki – flisak z Ulanowa.

Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni Odrzański plac na Łasztowni

Komentarze

ojojoj
Jaka piękna katastrofa
2018-12-19 08:48:09
@vbsdasadfsadfassdsadas
Nitras nie gorączkuj się.
2018-12-19 00:44:13
Fotoreporter
I mnie to cieszy że informatycy Kuriera Szczecińskiego jak zawsze są daleko od nowinek i zdjęcia amatorskie dają w takiej formie :) Pozdrowienia Świąteczne
2018-12-18 22:45:36
Pięknie oby tak dalej
Ładne miejsce staje się śmietnikiem wszystkiego, czego nikt w innych miejscach nie chciał. Kawałek drewna z tratwy....pora na kawałek bambusowej wędki i będzie skwer wędkarzy. Następny powinien byc stary kajak i skwer kajakarzy, później kawałek pontonu i skwer pontoniarzy, a na koniec właz do kanału ściekowego i będzie skwer kanalarzy. JAK NAJWIĘCEJ SKWERÓW NA ŁASZTOWNI!!!
2018-12-18 22:01:59
OBSERWATOR
Laura Holowacz - Prezes CSL INTERNATIONALE SPEDITTIN i Starej Rzezni znowu sie lansuje w mediach .Dawno o niej nie było. Stare kotlety się odgrzewa i promuje jakies nudne dyrdymały.Parcie na szkło to się ma niebywłe.
2018-12-18 21:11:23
vbsdasadfsadfassdsadas
@pytanie :Bo w latach 80 siedział w komunistycznym pierdlu żebys mogł te swoje żygi tu wylewac ,ile wam k... placa za ten syf to tu piszecie, na normalnm forum juz bys dawno bana mial, tak jak na onecie juz nie pisza ,prl 2.0 to masz od 3 lat, ale Węgry po zakupie 18 caracali sie obudzili wiec czekaj i na zolte kamizelki tutaj ,tylko nie spij do poludnia
2018-12-18 21:08:34
pytanie
Brawo i 200 lat dalszej działalności, ale dlaczego? Dlaczego u steru PO-PZPR-owskiego Zarządu Głównego LMiR stoi nadal PO-PRL-owski aparatczyk "Bronek Komorowski" - gość specjalny szczecińskich obchodów - chociaż swego czasu władze PRL zlikwidowały Ligę Morską - "bękarta II RP"? Założyciele Ligi Morskiej, sprzed 100 lat, w grobach się przewracają...
2018-12-18 20:50:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie