Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Gotowi do akcji lodołamania

Data publikacji: 2018-12-04 15:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 10:05
Gotowi do akcji lodołamania
 

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie odbyło się spotkanie strony polskiej i niemieckiej na temat przygotowań do corocznej akcji lodołamania. Do jej przeprowadzenia na wodach granicznych Odry i Odry Zachodniej oraz na odcinku od ujścia Odry Wschodniej do jeziora Dąbie do 704 km na Odrze granicznej przewidziano 13 jednostek. Siedem z nich należy do floty szczecińskiego RZGW.

Zanim rozpoczęto rozmowę o zimowej akcji lodołamania, podsumowano sezon nawigacyjny 2018. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele RZGW w Szczecinie, w tym dyrektor Tomasz Pietras, oraz delegacja niemiecka z Peterem Münchem na czele. Od lat współpraca z Niemcami przebiega bez żadnych komplikacji, czego efektem jest fakt, że w województwie zachodniopomorskim nie odnotowano przypadków powodzi będącej skutkiem zatorów lodowych.

– Akcja lodołamania to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie – podkreślił dyrektor Tomasz Pietras. – Przygotowujemy się do akcji od wielu miesięcy. Obecnie we współpracy z Morską Stocznią Remontową „Gryfia” prowadzone są prace konserwacyjne i remontowe jednostek, które będą brać udział w akcji na Odrze i Odrze Zachodniej. Jesteśmy gotowi do działania, a ubiegłe sezony pokazują, że współpraca z naszymi partnerami z Niemiec jest efektywna i przynosząca wszystkim korzyści.

Jak dodał Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w szczecińskim RZGW, w celu przeprowadzenia akcji lodołamania, strona niemiecka przewidziała sześć lodołamaczy, a strona polska – siedem.

Jednostki te z początkiem grudnia są gotowe do podjęcia pracy. Na razie nie nastąpiły jeszcze na tyle duże spadki temperatur, by konieczne było działanie interwencyjne. Podczas narady ustalono, że kontynuowana będzie współpraca na wspólnym systemie komunikacyjnym GPS.

– Dziękujemy państwu za tę możliwość bycia uwzględnionymi w systemie pozycjonowania lodołamaczy – mówił Peter Münch, przewodniczący delegacji niemieckiej. – Jest to doskonałe narzędzie, bo można w trybie realnym widzieć, gdzie znajduje się statek, ale również zarządzać flotą. Wizualizacja jest najwyższej klasy i bardzo ułatwiło nam to pracę w mijającym sezonie.

Ustalono także, że od momentu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych do ich zaniku codziennie od godziny 7.20 obie strony będą się wzajemnie informować o aktualnej sytuacji na wodzie, prognozach pogody oraz gotowości technicznej lodołamaczy. Udział jednostek pływających będzie rozłożony równomiernie po stronie polskiej i niemieckiej. Podobnie jak w latach poprzednich, niemiecki lodołamacz czołowy będzie mieć swojego tłumacza na język polski.

Dodajmy, że RZGW w Szczecinie jest koordynatorem polsko-niemieckiej akcji lodołamania.

Podczas spotkania rozmawiano także o oznakowaniu nawigacyjnym i planach jego modernizacji. ©℗

(ek)

Fot. RZGW Szczecin

Na zdjęciu: lodołamacze w akcji podczas poprzedniej zimy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ