Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Morskie Centrum Nauki. Rozpoczęli od burzenia [FILM]

Data publikacji: 02 października 2018 r. 16:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:21
Morskie Centrum Nauki. Rozpoczęli od burzenia
 

We wtorek oficjalnie rozpoczął się pierwszy etap budowy Morskiego Centrum Nauki. Nowa instytucja kultury ma rozpocząć działalność za trzy lata.

Rok temu placówka została powołana przez radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

- Obecnie realizujemy pierwszy etap, czyli wyburzenie obiektu, który znajduje się na terenie inwestycji oraz przygotowanie działki pod dalsze prace - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Tomasz Zagiczek, kierownik działu realizacji projektów PM Services Poland. - Obecny etap realizowany będzie przez około dwa miesiące.

Następnym krokiem - który potrwa około 4 miesięcy - będzie usunięcie tzw. kolizji instalacji, które znajdują się pod ziemią. Rozpoczęcie tych robót planowane jest na listopad, a zakończenie na koniec lutego. Trzeci etap to budowa samego obiektu Morskiego Centrum Nauki (bez wyposażenia). Zakończenie zaplanowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

- Można powiedzieć, że trwało to długo - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Jednak nie mam cienia wątpliwości, że czasem warto poczekać, aby pewne rzeczy dojrzały i ostatecznie stały się lepszymi.

Marszałek przypomniał, że pierwsza koncepcja - budowa Muzeum Morskiego - miała zostać zrealizowana za mniejsze pieniądze i przy znacznie skromniejszych możliwościach.

- Pierwotnie wartość inwestycji była szacowana na około 40 milionów - przypomniał Geblewicz. - Dzisiaj ta kwota jest dwukrotnie większa. Kiedyś mieliśmy odnosić się tylko do historii, dzisiaj chcemy wiązać przeszłość z przyszłością.

Marszałek dodał: - Brakuje jeszcze generalnego wykonawcy. Mam nadzieję, że wyłonimy najlepszego, który najsprawniej przeprowadzi ostatni proces. Mamy firmę, która 20 września przejęła plac budowy i go przygotowuje. Inżynier kontraktu poinformował mnie o pierwszym wpisie w dzienniku budowy.

Olgierd Geblewicz ma nadzieję, że "Łasztownia nieodwracalnie się zmieni", a ludzie "nieodwracalnie zmienią percepcję postrzegania kwestii morskości w Szczecinie". 

- Jestem przekonany, że ten obiekt będzie jednym z symboli miasta - powiedział Bartłomiej Szejba, prezes zarządu PM Services Poland. Jak dodał, projekt, budynek oraz jego eksploatacja będą ekologiczne. ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do poznaniaka
2018-10-03 07:29:42
W Poznaniu to macie pyry, sznekę z glancem i ćmiki zamiast papierosów. Herbatę to nalewacie gościom "z czubkiem", by już się cukier do szklanki nie zmieścił.
poznaniak
2018-10-02 18:45:34
My w Poznaniu mamy od dobrych kilku lat takie morskie centrum - w centrum miasta mamy Baltic Tower w którym mamy muszelki znad morza (w gablocie za kratami) a kolega nawet glonojada w takiej fajnej szklanej kuli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA