Spotkanie podsumowujące 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018 oraz Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski odbyło się we wtorek w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Były podziękowania, pamiątkowe statuetki, pokaz filmu, przemowy i otwarcie placu Odry.
– Flis Odrzański to przepiękna idea pasjonatów, skupionych wokół Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy zwracają uwagę na potencjał i wspaniałą tradycję Odry – mówił marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – Pokazują też potęgę, jaką może być w przyszłości.
Marszałek wręczył okolicznościowe statuetki instytucjom i przedsiębiorstwom za wkład i zaangażowanie w obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 oraz rozpowszechnianie idei związanej z przywróceniem rzece funkcji turystycznej i transportowej. Uhonorowano: Zachodniopomorski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Żeglarskie Szczecin, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta”, CSL Internationale Spedition oraz Województwo Lubuskie, które na spotkaniu reprezentowała marszałek Elżbieta Polak.
Krzyż Pro Mari Nostro nadano Lechowi Karwowskiemu, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wręczono też dyplomy za wspieranie Flisu Odrzańskiego. Goście wtorkowego spotkania zobaczyli film „Odra – Księżna Polskich Rzek”. O część artystyczną zadbały dzieci ze szczecińskiego przedszkola „Żagielek”.
– Dziś musimy spojrzeć na młode pokolenie i przekonać młodzież, że o morzu nie można zapomnieć – mówiła dr Elżbieta Marszałek, wiceprezes Zarządu Głównego LMiR, która podczas spotkania wspomniała pierwsze ekspedycje. – Dziś jesteśmy zintegrowaną rodziną, ale 23 lata temu było inaczej. Wtedy mijaliśmy zaledwie cztery przystanie, dziś tych przystani jest ponad dwadzieścia. To zasługa mieszkańców i gospodarzy miejscowości nadodrzańskich, którzy zrozumieli, że rzeki nie można lekceważyć. Nasza obecność, Flisu Odrzańskiego, to potwierdzenie tego, że warto nad nią przychodzić.
Senat RP 12 grudnia jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Na spotkaniu odczytał ją Zenon Kozłowski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgu LMiR.
Senat przypomina w uchwale, że 1 października 1918 r. w Warszawie powołano Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, które w 1924 r. przyjęło nazwę „Liga Morska i Rzeczna”. Liga od 100 lat konsekwentnie skupia się na sprawach morskich i rzecznych, na promowaniu rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, turystyki wodnej i bezpieczeństwa powodziowego. Dba o rozwijanie świadomości morskiej polskiego społeczeństwa, umacnianie polskiego patriotyzmu i podtrzymywanie tradycji narodowych. Zainicjowała m.in. działania na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce.
Spotkanie zakończyło się otwarciem na skwerze Kapitanów placu Odry z 12 tablicami poświęconymi Flisowi Odrzańskiemu, Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Bogato ilustrowane tablice autorstwa red. Krystyny Pohl przedstawiają historię odrzańskich ekspedycji, pokazują Ulanów – stolicę polskiego flisactwa, mówią o ludziach, którzy od ponad dwóch dekad organizują tę wodną wyprawę. Na skwerze umieszczono też fragmenty tratwy flisackiej.
Spotkanie podsumowujące tegoroczne wydarzenia organizuje w Centrum Kultury Euroregionu Pomerania „Stara Rzeźnia” Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz z Wydziałem Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego.
Wydarzenie zakończyła wieczorem uroczysta Flisacka Msza Święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela.
Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA
Na zdjęciu: Na skwerze Kapitanów wydzielone miejsce poświęcone Odrze. Plac otworzyli, przecinając wstęgę, osoby zaangażowane w jego utworzenie oraz promujące rzekę (od lewej): Laura Hołowacz – prezes CSL, kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner (komodor Flisów Odrzańskich), dr Elżbieta Marszałek, red. Krystyna Pohl oraz retman Mieczysław Łabęcki – flisak z Ulanowa.