czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Odpady zmieszane w odwrocie

Odpady zmieszane w odwrocie

Odpady zmieszane w odwrocie
Data publikacji: 2015-11-07 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1464 35927

Przed śmieciową rewolucją, która weszła w życie w lipcu 2013 roku, szczecinianie z góry „produkowanych” przez siebie odpadów tylko od 7 do 8 proc. ich masy segregowali. Teraz, po dwóch latach, zmniejsza się ilość odpadów zmieszanych, a zwiększa tych przeznaczonych do ponownego wykorzystania. Chodzi przede wszystkim o plastiki, szkło i papier. Jak się okazuje, dynamika segregacji odpadów w mieście, jest niezła.

W tym przypadku liczby na pewno nie kłamią, bo są sprawdzalne. W lipcu 2013 roku, czyli w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu zbiórki i zagospodarowania odpadów, szczecinianie selekcjonowali tylko 600 ton odpadów miesięcznie. Po dwóch latach ta ilość wzrosła do ponad 1700 ton ( dane z września br. - przyp. red). To prawie trzykrotny wzrost, który świadczy o tym, że nie tylko uczymy się segregować śmieci, ale także, że rośnie nasza ekologiczna świadomość. Ten przyrost zapewne nie byłby tak duży, gdyby nie dobrze zorganizowany system, w którym ważny element stanowią pojemniki na segregowane odpady i systematyczny odbiór odpadów. Pojemników bowiem nie brakuje, a dzięki mocnej kolorystyce, są widoczne już z daleka i raczej łatwo dostępne.

Segregujemy już 19 proc. odpadów w mieście, ale to jeszcze ciągle zbyt mało, bo założenie jest takie, by selekcjonować jak najwięcej. W ciągu kilku najbliższych lat powinno to być nawet 50 proc. Z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia to segregowanie bardzo się opłaca, bo „odzysk” trafia do ponownego wykorzystania. Zużywa się mniej energii, nie eksploatuje się naturalnych zasobów w takich ilościach jak przy „pierwotnej produkcji” itp. Jednym słowem, to się po prostu opłaca.

System selektywnej zbiórki odpadów w Szczecinie, poza nielicznymi wyjątkami, działa sprawnie. Coraz lepiej uzupełniają go ekoporty, a także punkty zbiórki pojemników po lekarstwach i lekach przeterminowanych, umieszczone we wszystkich aptekach, a także punkty zbiórki baterii, których używamy coraz więcej. Oferta dotycząca zakresu zbiórki odpadów w mieście od 2013 roku zwiększyła się m.in. o zbiórkę odpadów zielonych i budowlanych. Nie zmieniła się natomiast wysokość opłaty za takie usługi. Z informacji płynących z magistratu, nie powinna ona ulec zmianie także w 2016 roku.

(mos)

Komentarze

Rewolucja urzędników.
Wysokość opłaty uległa na samym początku podwojeniu w stosunku do oferty wolnego rynku, to może jeszcze nie ma "potrzeby" podnoszenia jej w 2016. Nic się też nie mówi o jej obniżaniu, a przecież wraz z wzrostem segregowania przedsiębiorstwa obsługujące miasto maja coraz mniej śmieci (koszt), a coraz więcej surowca wtórnego (dochód).
2015-11-07 14:44:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie