niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niemcy eksportują do nas śmieci

Niemcy eksportują do nas śmieci

Niemcy eksportują do nas śmieci
Data publikacji: 2015-10-02 15:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 3495 25561

Okazuje się, że Niemcy eksportują do Polski nie tylko technologię, samochody, urządzenia czy choćby piwo, ale również... śmieci. Doświadczają tego przygraniczne gminy, zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i gminnych, którzy na własny koszt muszą usuwać odpady.

W tym tygodniu straż graniczna zatrzymała samochód wyładowany odpadami budowlanymi z Niemiec. Ładunek miał trafić do lasu w rejonie Krajnika Dolnego. Kwitnie też przygraniczna śmieciowa turystyka z Niemiec. Goście zza Odry zostawiają w polskich lasach i przy drogach reklamówki z odpadami komunalnymi. Proceder – jak zauważa Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny – trwa od kilku lat. Sprawcami nielegalnego porzucania odpadów są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

– Nie wiem dlaczego tak się dzieje – mówi Adam Fedorowicz. – Czy w Niemczech tak drogo płaci się za opady czy może z głupoty? Bardzo często mieszkańcy gminy zgłaszają o turystach, którzy w lesie, przy drodze czy w rowie zostawiają po dwie, trzy reklamówki pełne śmieci. Kilka lat temu jakiś przedsiębiorca z Niemiec przywiózł nam nawet odpady chemiczne, prawdopodobnie niebezpieczne. Porzucił je tuż przy granicy. Nie znam przypadku Polaka, który wywoziłby odpady w drugą stronę, do Niemiec.

Być może odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, tkwi w kosztach wywozu odpadów komunalnych. Jak zauważa A. Fedorowicz, statystyczny Niemiec płaci za wywóz odpadów około 100 euro rocznie. Tymczasem w Polsce koszt ten jest co najmniej o połowę niższy.

– Poza tym u nas mieszkańcy nie płacą za ilość odpadów mierzoną w kilogramach. Gmina ma obowiązek przyjąć wszystkie odpady. W pasie nadgranicznym mamy więc dzikie wysypiska. Szczególnie przy drogach krajowych. To problem właścicieli nieruchomości, a więc Straży Leśnej, Lasów Państwowych, zarządców dróg, a także gmin w przypadkach, kiedy śmieci pozostawiane są przy drogach gminnych – dodał burmistrz Chojny.

Pogranicznicy poinformowali o zdarzeniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wiadomo już, że WIOŚ prowadzić będzie dalsze postępowanie. ©℗

(r.c.)

Fot. SG

Na zdjęciu:

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Szczecina zatrzymali w Krajniku Dolnym samochód z transportem odpadów budowlanych i gruzu. Ładunek miał trafić do pobliskiego lasu.

Komentarze

@ taka prawda
Chyba nie masz na myśli aktualnego prezydenta?
2015-10-03 14:57:21
Obsryver
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska teraz dopiero dowiedział sie o tym procederze uprawianym przez Niemców? To pogranicznicy musieli "inspektorów" powiadomić? Przecież to niemieckie zasmiecanie polskiego przygranicza trwa o wieelu lat!!! Śpiąca inspekcja czy asekuranctwo?
2015-10-03 14:53:02
janek
tak funkconuje system MADE BY GERMAN szczesliwie dla Polakow ze nie wybuchla dotad prawdziwa wojna
2015-10-03 04:37:41
gryf
Tą śmieciarkę tylko zawrócili a właściciel śmieci nie poniósł żadnych konsekwencji ?
2015-10-02 19:32:30
aki
nasi pseldo budowlancy co to remonty robią u Niemca mówią krótko daj pan parę euro a my to zutylizujemy u nas w...lesie
2015-10-02 19:14:17
er
100 euro rocznie to 8 miesięcznie, tyle co hamburger. Strrrrasznie dużo. Ja płacę prawie 50 zł miesięcznie za dwie osoby. To trochę więcej jednak niż jeden hamburger.
2015-10-02 17:46:32
Taka prawda
To nie wina cwanych szawbow ze znalezli frajera co to bierze. To wina "polaczkow" ktorzy za kilka ojro nasraliby na swoj kraj.
2015-10-02 15:06:03

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie