niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gospodarka kosztem samotnych

Gospodarka kosztem samotnych

Gospodarka kosztem samotnych
Data publikacji: 2015-10-27 18:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 764 33790

W Policach opłaty za wywóz śmieci dla osób samotnych i rodzin dwuosobowych wzrosną nawet o kilkaset procent. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia.

Obecnie w gminie Police opłata za wywóz śmieci jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym. Taki sposób wybrali mieszkańcy w przeprowadzonych trzy lata temu konsultacjach społecznych. Od tego czasu stawka się nie zmieniała. W tym roku jednak okazało się, że pieniędzy zaczyna brakować. Według władz gminy winę za to ponosi część mieszkańców, która unika opłat.

- Ten system jest niewydolny - tłumaczył Maciej Greinert, zastępca burmistrza. - Tegoroczny deficyt wynosi około 600 tysięcy złotych.

Burmistrz Władysław Diakun przedłożył projekt, zgodnie z którym od 1 stycznia w gminie Police podstawowa opłata za wywóz śmieci wynosiłaby 40 zł od mieszkania w budynkach wielorodzinnych i 50 zł dla budynków jednorodzinnych. Niezależnie od tego, ile osób w nich mieszka. Wyjątkiem byłyby gospodarstwa zużywające do 4 m sześciennych wody miesięcznie. One płaciłyby maksymalnie 20 zł - według stawki 5 zł od każdego metra sześciennego. Przeciwko tej koncepcji opowiedział się tylko jeden radny: Mariusz Różycki z PiS.

- Proszę o zdjęcie tych propozycji z porządku obrad - przekonywał. - To zły projekt, przygotowany w pośpiechu, bez konsultacji, na podstawie pobieżnych wyliczeń. Pod pozorem uszczelniania systemu funduje się części mieszkańców podwyżki wynoszące od 40 do 70 procent!

Radny Różycki nie uwzględnił jednak nabardziej ekstremalnych sytuacji. W przypadku osoby mieszkającej samotnie w domku jednorodzinnym nowa opłata wyniesie 50 zł zamiast dotychczasowych 12 zł miesięcznie. To ponad cztery razy więcej. Ponad dwa razy więcej zapłaci w tej sytuacji rodzina dwuosobowa.

Za propozycją burmistrza opowiedzieli się wszyscy członkowie rządzącego Gryfa XXI. Mariusza Różyckiego nie poparła nawet trójka radnych formalnie opozycyjnych. Nowy system opłat za wywóz odpadów w gminie Police zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Osobne (wyższe) stawki będą dotyczyły gospodarstw, w których nie segreguje się odpadów.

Jarosław SPIRYDOWICZ

Komentarze

referendum
Najwyższa pora zorganizować referendum i odwołać tą radę ! Czy oni nie wiedzą ile osób w Policach mieszka samotnie , zwłaszcza emerytów, którzy mają głodowe dochody.I co z 12 zł. na 40 zł.Tylko dlatego że nie potrafią ściągać należności to najlepiej po najlżejszej linii oporu dopieprzyc społeczeństwu ! TYLKO REFERENDUM I ODWOŁAĆ CWANIAKÓW !
2015-10-28 17:28:03
senior
Róbcie tak dalej , a okaże się,że "samotni" za swoje emerytury,sprzedane mieszkania, oszczędności znajda sobie kraj, gdzie będą mogli lepie żyć. Ciekawe ,zy będziecie jszcze wtedy bredzić o biednych młodych,co to na seniorów muszą pracować.
2015-10-28 09:51:54
Policzanin
Pozdrawiamy Burmistrza Diakuna który wspiera PiS i gratulacje wyborcom Ps. Oraz kancerali byłego prezydenta Sochanskiego
2015-10-27 20:47:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie