Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Gospodarka kosztem samotnych

Data publikacji: 27 października 2015 r. 18:16
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Gospodarka kosztem samotnych
 

W Policach opłaty za wywóz śmieci dla osób samotnych i rodzin dwuosobowych wzrosną nawet o kilkaset procent. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia.

Obecnie w gminie Police opłata za wywóz śmieci jest uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym. Taki sposób wybrali mieszkańcy w przeprowadzonych trzy lata temu konsultacjach społecznych. Od tego czasu stawka się nie zmieniała. W tym roku jednak okazało się, że pieniędzy zaczyna brakować. Według władz gminy winę za to ponosi część mieszkańców, która unika opłat.

- Ten system jest niewydolny - tłumaczył Maciej Greinert, zastępca burmistrza. - Tegoroczny deficyt wynosi około 600 tysięcy złotych.

Burmistrz Władysław Diakun przedłożył projekt, zgodnie z którym od 1 stycznia w gminie Police podstawowa opłata za wywóz śmieci wynosiłaby 40 zł od mieszkania w budynkach wielorodzinnych i 50 zł dla budynków jednorodzinnych. Niezależnie od tego, ile osób w nich mieszka. Wyjątkiem byłyby gospodarstwa zużywające do 4 m sześciennych wody miesięcznie. One płaciłyby maksymalnie 20 zł - według stawki 5 zł od każdego metra sześciennego. Przeciwko tej koncepcji opowiedział się tylko jeden radny: Mariusz Różycki z PiS.

- Proszę o zdjęcie tych propozycji z porządku obrad - przekonywał. - To zły projekt, przygotowany w pośpiechu, bez konsultacji, na podstawie pobieżnych wyliczeń. Pod pozorem uszczelniania systemu funduje się części mieszkańców podwyżki wynoszące od 40 do 70 procent!

Radny Różycki nie uwzględnił jednak nabardziej ekstremalnych sytuacji. W przypadku osoby mieszkającej samotnie w domku jednorodzinnym nowa opłata wyniesie 50 zł zamiast dotychczasowych 12 zł miesięcznie. To ponad cztery razy więcej. Ponad dwa razy więcej zapłaci w tej sytuacji rodzina dwuosobowa.

Za propozycją burmistrza opowiedzieli się wszyscy członkowie rządzącego Gryfa XXI. Mariusza Różyckiego nie poparła nawet trójka radnych formalnie opozycyjnych. Nowy system opłat za wywóz odpadów w gminie Police zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Osobne (wyższe) stawki będą dotyczyły gospodarstw, w których nie segreguje się odpadów.

Jarosław SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

referendum
2015-10-28 17:28:03
Najwyższa pora zorganizować referendum i odwołać tą radę ! Czy oni nie wiedzą ile osób w Policach mieszka samotnie , zwłaszcza emerytów, którzy mają głodowe dochody.I co z 12 zł. na 40 zł.Tylko dlatego że nie potrafią ściągać należności to najlepiej po najlżejszej linii oporu dopieprzyc społeczeństwu ! TYLKO REFERENDUM I ODWOŁAĆ CWANIAKÓW !
senior
2015-10-28 09:51:54
Róbcie tak dalej , a okaże się,że "samotni" za swoje emerytury,sprzedane mieszkania, oszczędności znajda sobie kraj, gdzie będą mogli lepie żyć. Ciekawe ,zy będziecie jszcze wtedy bredzić o biednych młodych,co to na seniorów muszą pracować.
Policzanin
2015-10-27 20:47:24
Pozdrawiamy Burmistrza Diakuna który wspiera PiS i gratulacje wyborcom Ps. Oraz kancerali byłego prezydenta Sochanskiego

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA