Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Ochoczo przyszyli do wojska

Data publikacji: 08 stycznia 2016 r. 15:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Ochoczo przyszyli do wojska
 

Łącznie blisko dwustu pięćdziesięciu ochotników z całego kraju stawiło się w czwartek i piątek w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Przez najbliższe cztery miesiące elewi będą przechodzić szkolenie przygotowawcze.

Pierwszy turnus służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby zostać żołnierzem zawodowym. 

- Szkolenie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich trwa trzy miesiące. Wówczas elewi będą się uczyć żołnierskiego abecadła. Jak się maszeruje, jak się biega po wojskowemu, jak jest zbudowana broń i jak z niej oraz innego sprzętu wojskowego należy korzystać - tłumaczy kapitan Janusz Błaszczak z 12 BZ w Szczecinie. 


12 lutego ochotnicy złożą przysięgę wojskową. Ćwiczenia będą się odbywać na terenie koszar Błękitnej Brygady przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. W marcu początkujący żołnierze wyjada na krótki urlop i wrócą na dalszą część szkolenia w dwóch grupach: strzelców i obsługujących karabiny maszynowe i granatniki.

Podobne nabory odbywają się w ośrodkach w całym kraju. W ubiegłym roku takie turnusy miały miejsce trzykrotnie, w tym roku również planowane są trzy. 12 Brygada Zmechanizowana ostatni raz przeprowadzała podobne szkolenia w 2010 roku.   ©℗

(szymw)

Fot. Robert STACHNIK

*** Więcej czytaj w poniedziałkowym wydaniu „Kuriera".

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kapral,
2016-01-08 21:24:42
Brawo mlode chlopaki i tak trzymac, gdyz Wolnosc Polski jest najwazniesza ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA