sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gotowi do akcji

Gotowi do akcji

Gotowi do akcji
Data publikacji: 2016-01-06 09:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 710 87424

Od początku roku w ramach wojskowych struktur Unii Europejskiej dyżur pełni Wyszehradzka Grupa Bojowa. Na jej czele stoi generał brygady ze Szczecina - Dariusz Górniak, kierujący 12 brygadą zmechanizowaną. Polsko-węgiersko-czesko-słowacka formacja może być użyta na obszarze do 6 tysięcy kilometrów od Brukseli.

 Decyzja o powołaniu międzynarodowej jednostki reprezentującej siły państw Czworokąta Wyszehradzkiego zapadła w 2012 roku. Zgodnie z ówczesnymi decyzjami Grupę podporządkowano wojskowym organom Unii Europejskiej. WGB ma działać jednak nie tylko na terenie UE, ale także po za jej granicami. Jak mówią wojskowi do 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. Wśród zadań, z którymi mogą się mierzyć wojskowi są zarówno misje bojowe, jak i pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, czy innych zagrożeń dla ludności cywilnej.

W sumie personel Grupy liczy prawie 4 tysiące żołnierzy. Największy kontyngent wystawią Polacy - 1870 wojskowych. Nasza armia odpowiada za dowództwo grupy i wystawia batalion manewrowy, pododdział rozpoznawczy i grupę powietrzną. Czesi logistyką, Słowacy dostarczą pododdziały chemiczne. Z węgierskiej armii będą pochodzić „specjalsi", jednostki inżynieryjne oraz żołnierze odpowiedzialni za współpracę cywilno-wojskową CIMIC i działania psychologiczne PSYOPS. Co ciekawe wraz z unijnymi wojskowymi dyżur będzie także pełnić kilkunastu Ukraińców. Nasz wschodni sąsiad udostępnił na potrzeby WGB ogromny samolot transportowy Ił-76 wraz z załogą.

 Poza generałem Górniakiem gros sił polskich także będą stanowić jego podwładni z 12 brygady zmechanizowanej ze Szczecina. To „eksportowa" jednostka 12 szczecińskiej dywizji zmechanizowanej. Jej żołnierze brali udział w misjach w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Brygada jest świetnie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt dostępny polskim żołnierzom. Ma także do swojej dyspozycji Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak".

Żołnierze 12 brygady, podobnie jak ich koledzy z pozostałych krajów grupy do dyżuru przygotowywali się prawie cały 2015 rok.  Jak powiedział generał Górniak w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl - po 6 miesiącach służby 12 brygada ma szansę znów odpowiadać za formowanie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej już w 2019 roku. ©℗

(ArR)

 Fot. 12 brygada zmechanizowana.

Na zdjęciu: Generał brygady Dariusz Górniak od początku stycznia dowodzi prawie 4 tysiącami unijnych żołnierzy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie