środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gotowi do akcji

Gotowi do akcji

Gotowi do akcji
Data publikacji: 2016-01-06 09:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 839 87424

Od początku roku w ramach wojskowych struktur Unii Europejskiej dyżur pełni Wyszehradzka Grupa Bojowa. Na jej czele stoi generał brygady ze Szczecina - Dariusz Górniak, kierujący 12 brygadą zmechanizowaną. Polsko-węgiersko-czesko-słowacka formacja może być użyta na obszarze do 6 tysięcy kilometrów od Brukseli.

 Decyzja o powołaniu międzynarodowej jednostki reprezentującej siły państw Czworokąta Wyszehradzkiego zapadła w 2012 roku. Zgodnie z ówczesnymi decyzjami Grupę podporządkowano wojskowym organom Unii Europejskiej. WGB ma działać jednak nie tylko na terenie UE, ale także po za jej granicami. Jak mówią wojskowi do 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. Wśród zadań, z którymi mogą się mierzyć wojskowi są zarówno misje bojowe, jak i pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, czy innych zagrożeń dla ludności cywilnej.

W sumie personel Grupy liczy prawie 4 tysiące żołnierzy. Największy kontyngent wystawią Polacy - 1870 wojskowych. Nasza armia odpowiada za dowództwo grupy i wystawia batalion manewrowy, pododdział rozpoznawczy i grupę powietrzną. Czesi logistyką, Słowacy dostarczą pododdziały chemiczne. Z węgierskiej armii będą pochodzić „specjalsi", jednostki inżynieryjne oraz żołnierze odpowiedzialni za współpracę cywilno-wojskową CIMIC i działania psychologiczne PSYOPS. Co ciekawe wraz z unijnymi wojskowymi dyżur będzie także pełnić kilkunastu Ukraińców. Nasz wschodni sąsiad udostępnił na potrzeby WGB ogromny samolot transportowy Ił-76 wraz z załogą.

 Poza generałem Górniakiem gros sił polskich także będą stanowić jego podwładni z 12 brygady zmechanizowanej ze Szczecina. To „eksportowa" jednostka 12 szczecińskiej dywizji zmechanizowanej. Jej żołnierze brali udział w misjach w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Brygada jest świetnie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt dostępny polskim żołnierzom. Ma także do swojej dyspozycji Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak".

Żołnierze 12 brygady, podobnie jak ich koledzy z pozostałych krajów grupy do dyżuru przygotowywali się prawie cały 2015 rok.  Jak powiedział generał Górniak w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl - po 6 miesiącach służby 12 brygada ma szansę znów odpowiadać za formowanie Wyszehradzkiej Grupy Bojowej już w 2019 roku. ©℗

(ArR)

 Fot. 12 brygada zmechanizowana.

Na zdjęciu: Generał brygady Dariusz Górniak od początku stycznia dowodzi prawie 4 tysiącami unijnych żołnierzy.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie