Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Przedsiębiorcom na innowacje

Data publikacji: 29 grudnia 2015 r. 12:20
Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2015 r. 12:20
Przedsiębiorcom na innowacje
 

Rusza dla nich drugi nabór wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To szansa dla zachodniopomorskich przedsiębiorców na pozyskanie funduszy na realizację innowacyjnych inwestycji. Do wzięcia jest 30 milionów złotych. 

To drugi konkurs skierowany do firm w nowej unijnej perspektywie. O dofinansowanie ubiegać się będą mogły mikro oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Fundusze dostępne będą w ramach 1 Osi Priorytetowej „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie”. 

- Kontynuujemy proces zmian infrastrukturalnych na Pomorzu Zachodnim - zaznacza Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Nie wyobrażamy ich sobie bez zachodniopomorskich przedsiębiorców, dlatego kolejny konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 skierowaliśmy również do nich. Jego założeniem jest utrzymanie dynamiki pozytywnych zmian w województwie, skoncentrowanych  na tworzeniu nowoczesnych technologii, budowie konkurencyjności firm, a także zacieśnianiu współpracy gospodarki z nauką. 

W drugim naborze wniosków największe szanse na pomoc mają te przedsięwzięcia, które kładą nacisk na wdrażanie innowacyjnych produktów czy procesów wspierających rozwój regionalnych oraz inteligentnych specjalizacji. Premiowane są rozwiązania dotyczące chemii i przemysłu metalowo-maszynowego obejmujące inwestycje w grunty, budynki, nowoczesne maszyny i urządzenia, linie produkcyjne czy nowe rozwiązania technologiczne. 

- Projekty te mają przede wszystkim prowadzić do stworzenia nowego albo ulepszonego towaru czy usługi, zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa lub zmian w jego cyklu produkcyjnym. To z kolei powinno przełożyć się na powstanie nowych miejsc pracy na Pomorzu Zachodnim i dalszy spadek stopy bezrobocia w regionie - przekonuje O. Geblewicz.  

Do dyspozycji przedsiębiorców będzie tym razem 30 milionów złotych. Maksymalna kwota dofinansowania projektu, który powinien zakończyć się do 31 sierpnia 2018 roku, wyniesie 4 miliony złotych. Wnioski przyjmowane będą od 18 stycznia do 18 marca 2016 roku. Rozstrzygnięcie postępowania planowane jest na lipiec przyszłego roku. Szczegóły naboru można śledzić na stronie: rpo.wzp.pl/. 

Do 1 lutego 2016 roku przedsiębiorcy mogą składać formularze w ramach pierwszego ogłoszonego konkursu. Wsparcie będzie można otrzymać na inicjatywy tworzące trwałe miejsca pracy
w Specjalnej Strefie Włączenia, a więc w centralnych obszarach województwa zachodniopomorskiego o gorszych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego w porównaniu do Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, pasa nadmorskiego, aglomeracji koszalińskiej czy na południu regionu do powiatu myśliborskiego. Budżet konkursu wynosi 42 miliony złotych, a jego wyniki powinniśmy poznać w czerwcu 2016 roku. 

(sz)

*** 

Projekty te mają przede wszystkim prowadzić do stworzenia nowego albo ulepszonego towaru czy usługi, zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa lub zmian w jego cyklu produkcyjnym. To z kolei powinno przełożyć się na powstanie nowych miejsc pracy na Pomorzu Zachodnim i dalszy spadek stopy bezrobocia w regionie - przekonuje O. Geblewicz.  

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA