Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Obwodnica Trzebiatowa prawie gotowa

Data publikacji: 28 lipca 2022 r. 10:15
Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2022 r. 10:53
Obwodnica Trzebiatowa prawie gotowa
Do wykonania pozostało oznaczenie poziome, budowa barierek energochłonnych i instalacja oświetlenia.  

Dobiega końca budowa liczącej 1600 metrów obwodnicy Trzebiatowa, na której zakończenie czekają nie tylko wczasowicze jadący przez to miasto do Kołobrzegu czy też Mrzeżyna. Przejazd przez centrum miasta i stanie na światłach jest koszmarem, zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców, którym pod oknami jadą i kopcą samochody. To wszystko zmieni się pod koniec października br. kiedy oficjalnie obwodnica zostanie otwarta.

Jezdnia wylana jest już trzema warstwami asfaltu. Wybudowano także chodniki i ścieżkę rowerową. Obecnie trwa montowanie barier energochłonnych, potem zostanie namalowane oznakowanie poziome i zainstalowane znaki. Zamontowane będzie także oświetlenie na stojących już słupach. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego idzie to tak opieszale, skoro niektóre prace można było wykonać, gdy na budowie panował zastój z powodu awarii koparki.

Tyle tylko że wykonawca inwestycji firma Strabag ma przedłużoną umowę na zakończenie prac na koniec października. Inwestycja była wstrzymana z uwagi na protesty ekologów, którzy chcieli jak najmniejszej ingerencji w drzewostan istniejącego na trasie budowy zabytkowego parku. W porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wprowadzono zmiany do projektu, polegające na rezygnacji na tej działce z budowy ścieżki rowerowej oraz obustronnych rowów. Będzie tu przebiegała jedynie jezdnia planowanej obwodnicy wraz z niezbędną infrastrukturą. Ścieżka rowerowa natomiast zostanie poprowadzona istniejącymi drogami gruntowymi przez park.

Był także problem z gruntem, który trzeba było wzmocnić palami, co pochłonęło czas i pieniądze. Był także problem z wojskiem, które nic chciało oddać fragmentu swojego terenu. Osiągnięto kompromis, który polega na ominięciu budynków wojskowych i wejściu z przebiegiem drogi na skraj parku, którego niewielka część została zajęta pod inwestycję (0,84 ha z 11,77 ha). Ponadto wykonano nasadzenia kompensacyjne, które będą stanowiły zieleń izolującą. Strefa buforowa ma utworzyć zwartą i szczelną grupę drzew i krzewów oddzielającą park od niekorzystnego oddziaływania drogi o potencjalnie dużej intensywności ruchu. Na terenie parku wybudowano pięć budek lęgowych dla ptaków. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 30 mln zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Droga
2022-07-28 10:24:48
Aż nie do wiary, że udało się tego doczekać. Tyle lat marzeń, a teraz jest.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA