wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Obwodnica Szczecinka prawie gotowa

Obwodnica Szczecinka prawie gotowa

Obwodnica Szczecinka prawie gotowa
Data publikacji: 2019-09-27 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-27 17:05
Wywietleń: 1401 417644

To największa inwestycja drogowa w historii Szczecinka. Mierząca około 12 km obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 11 omija miasto od wschodu. Jej uruchomienie wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta i w sposób zdecydowany ograniczy przejazd ciężkich samochodów wyładowanych drewnem do Kronospanu.

W czwartek (26 września) przedstawiciele szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pokazali dziennikarzom, jakie jest zaawansowanie robót.

– Inwestycja nie została zrealizowana w terminie przewidzianym umową na budowę – mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie. – Pierwotny termin określono na kwiecień 2019 roku. Generalny wykonawca, konsorcjum Eurovia Polska i Warbud, nie zdołał dotrzymać tego terminu z powodów od siebie niezależnych. Zawiniła aura i trochę geologia. Teraz budowa weszła w końcową fazę. Trwa oznakowanie poziome, stawiane są znaki drogowe. Jak wszystkie prace zostaną ukończone na ciągu drogowym i zostaną dokonane odbiory, obwodnicą pojedziemy. Mogą jeszcze trwać prace obok drogi, ale to nikomu nie będzie przeszkadzało.

Pierwsza koncepcja budowy obwodnicy powstała w 2004 roku. Jednak dopiero w 2012 roku GDDKiA, po uzyskaniu decyzji środowiskowej, rozpoczęła prace nad obwodnicą. W listopadzie 2015 r. podpisano umowę na budowę, a czas realizacji określono wówczas na 34 miesiące. Pierwotna wartość budowy to ponad 322 mln zł. Ostatecznie wydano prawie 401 mln zł, a unijne dofinansowanie stanowi ponad 50 proc. tej kwoty. Nowa droga ma prawie 12 km długości, jest dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu na każdej jezdni. Pas awaryjny ma szerokość 2,5 m, a gruntowe pobocze 0,75m. Na trasie zbudowano kilka wiaduktów, mostów, przepustów ekologicznych. Są dwa węzły: Centrum i Wschód. Ponadto wjazdy i zjazdy w poziomie drogi. Obwodnica rozpoczyna się przy rondzie na ul. Koszalińskiej, a kończy na rondzie za miejscowością Turowo w kierunku Piły. Przy węzłach i zjazdach ustawiono nowoczesne, hybrydowe znaki informacyjne. ©℗

Tekst i fot. (bar)

 

 

Obwodnica Szczecinka prawie gotowa Obwodnica Szczecinka prawie gotowa Obwodnica Szczecinka prawie gotowa Obwodnica Szczecinka prawie gotowa Obwodnica Szczecinka prawie gotowa

Komentarze

Ortografia się kłania
Tępie??? Żądy??? Chyba, że te błędy to celowe działanie jakiegoś prasowego, politycznego trola?
2019-09-27 16:59:34
@ D
Oto jeszcze jeden z pięknych bełkotów nawiedzonego pisowca !!!
2019-09-27 15:23:16
Dumny
Oto kolejna z setek nowych, pięknych dróg wybudowanych przez Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego w ekspresowym tępie. Żal ściska, kiedy człowiek sobie uświadomi, ile tysięcy km nowych dróg mogłoby powstać, gdyby nie poprzednie żądy. Ile to straconego czasu i rozkradzionych naszych pieniędzy.
2019-09-27 14:02:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie