Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinie przekonują, że troszczą się o seniorów. I prezentują kilka pomysłów na to, jak ułatwić życie starszym osobom.
- Jako SLD w kwestii polityki senioralnej mamy się czym pochwalić - uważa Dawid Krystek, kandydat lewicy na prezydenta Szczecina. - Z naszej inicjatywy w Szczecinie funkcjonuje bilet seniora, z którego korzysta kilkanaście tysięcy mieszkańców w wieku 67 plus. W naszym mieście jest dużo parków aktywności seniora - to pomysł, który pomysł kilka lat temu zainicjował SLD. Inny nasz pomysł, który funkcjonuje na razie w fazie pilotażu, to tak zwany przycisk życia.
Pomysły lewicy na kolejną kadencję? Przedstawiciele Sojuszu obiecują m.in. rozszerzenie biletu seniora na wszystkich emerytów, którzy skończyli 65 lat, rozwijanie parków dla seniorów, stworzenie klubu seniora przy każdej radzie osiedla.
- Szpitale, które dzisiaj funkcjonują w Szczecinie, to szpitale będące w gestii samorządu województwa, ale mając takiego przyszłego marszałka jak Dariusz Wieczorek, jesteśmy przekonani, że te szpitale będą działały zdecydowanie lepiej - dodaje Krystek. - Warto pamiętać, że kiedy Platforma Obywatelska z Polskim Stronnictwem Ludowym przejmowała szpitale w województwie zachodniopomorskim, one zadłużone nie były. Jako miasto możemy robić kilka rzeczy. Po pierwsze - możemy wspierać programy profilaktyczne. Dziś takich programów jest w Szczecinie sześć. Potrzebne są nowe - takie jak szczepieniowe. Będziemy wspierali nie tylko szczepienia na grypę dla osób w podeszłym wieku, ale chcemy też finansować szczepienia, które dzisiaj są dobrowolne, mówimy bowiem coś zupełnie innego niż PiS. Jako gmina miasto Szczecin jesteśmy organem założycielskim i nadzorujemy funkcjonowanie Zakładów Opieki Zdrowotnej szkół wyższych. Mało kto wie, że do takiego ZOZ-u może zapisać każdy mieszkaniec Szczecina. Będziemy je wspierali i rozwijali.
Dariusz Wieczorek, przewodniczący SLD w regionie ubiegający się o kolejną kadencję w sejmiku, zwrócił uwagę, że w 13 szpitalach, dla których organem założycielskim jest województwo zachodniopomorskie, zaledwie w jednym jest oddział geriatryczny. A według niego taki oddział powinien być w każdym szpitalu.
- Pewnie wymaga to zmiany sposobu finansowania takich oddziałów - przyznaje. - To się musi odbyć wspólnie i w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia. ©℗
(as)
Fot. Robert Stachnik (arch.)
Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.
A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)
AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:
Miasto Szczecin:
Police:
Gmina Dobra:
Gmina Stargard:
Miasto Świnoujście:
Miasto Stargard:
Gmina Stepnica:
Gmina Stare Czarnowo:
Gmina Kołbaskowo:
Gmina Choszczno:
Gmina Dębno:
Gmina Goleniów:
Gmina Gryfice:
Gmina Gryfino:
Gmina Kamień Pomorski:
Gmina Kobylanka:
Gmina Łobez:
Gmina Myślibórz:
Gmina Nowe Warpno:
Gmina Nowogard:
Gmina Pyrzyce:
Miasto Kołobrzeg:
Miasto Koszalin: