Wyjątkowy obiekt znajduje się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (przy ul. Staromłyńskiej 27) w Szczecinie. To tymczasowo zdeponowana tu, oczekująca na rozpoczęcie prac konserwacyjnych oraz opracowanie, barokowa płyta nagrobna szczecińskiego ludwisarza - Johanna Jacoba Mangoldta (który odlał ponad 20 dzwonów, m.in. dla katedry św. Jakuba i kościoła św. Mikołaja) i jego żony Dorothei. Zabytek pochodzi z 1699 roku, wykonany jest z piaskowca i liczy prawie 3 m długości i 1,7 m szerokości.
Jak informują pracownicy muzeum, do odkrycia unikatowej płyty doszło pod koniec 2020 roku podczas porządkowania i ewidencjonowania jednego z poniemieckich cmentarzy w prawobrzeżnej części Szczecina. Dokonali tego: prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego - dr Marek Łuczak, wspólnie z przedstawicielami z Fundacji Droga Lotha oraz gronem wolontariuszy.
Na płycie znajdują się inskrypcje – główna precyzuje, dla kogo została przeznaczona, wraz z formułką, według której grób ma być zachowany po śmierci “dzieci dzieci” małżonków przez kolejne 18 lat. Jest też cytat z Listu św. Pawła do Koryntian. Pomiędzy nimi wkomponowany został kartusz cechu ludwisarskiego z dzwonem, armatą i kotłem odlewniczym.
"Z uwagi na stan zabytku prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas jego oglądania" - informują muzealnicy.
Uwaga! Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych jest czynne od czwartku do niedzieli między godziną 12 a 18.
(MON)