Sobota 28 maja 2022r. 
REKLAMA

Do muzeum można się wybrać tylko w czwartek i piątek. Warto!

Data publikacji: 2020-11-04 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-05 10:52
Do muzeum można się wybrać tylko w czwartek i piątek. Warto!
 

Jeszcze tylko w czwartek i piątek (5 i 6 listopada), między godziną 12 a 18 można jeszcze odwiedzić Muzeum Narodowe w Szczecinie. Od soboty bowiem wszystkie gmachy tej instytucji będą nieczynne do odwołania. Przypominamy, że zwiedzających obowiązuje reżim sanitarny: dezynfekcja dłoni, zasłanianie nosa i ust, dystans społeczny.

Na jakie wystawy warto się wybrać?

- W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać kameralną ekspozycję „PARADOKS. Prace Waldemara Wojciechowskiego”. Zestaw prac wyselekcjonowanych na wystawę spaja w koncepcyjną całość właściwy Wojciechowskiemu zmysł dostrzegania paradoksów tkwiących w rzeczywistości i jej językowych reprezentacjach - zapowiada rzecznik muzeum, Daniel Źródlewski. - Ujawnia się on w wielu obiektach, obrazach i instalacjach artysty. Uobecnia się zarówno w pracach, które powstały jako rodzaj przewrotnej ilustracji dla tytułów konstruowanych na bazie gry słów i ich wieloznaczności, jak i tych o rodowodzie konceptualnym. Wystawie towarzyszy monografia artysty „Zbrodnia Ikara”, dostępna w sklepach muzealnych.

W muzeum przy Wałach Chrobrego dostępna jest z kolei ekspozycja „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”. Przygotowywana we współpracy z Muzeum Narodowym im. M. K. Čiurlionisa w Kownie wystawa sztuki litewskiej pierwszej połowy XX wieku jest pierwszą w Polsce panoramiczną prezentacją zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszych dekad ostatniego stulecia, intensywnie rozwijającej się równolegle do polskiego modernizmu i wczesnej awangardy. Na wystawie można zobaczyć blisko setkę starannie wyselekcjonowanych ze zbiorów kowieńskich dzieł takich artystów, jak Petras Kalpokas, Antanas Žmuidzinavičius, Antanas Samuolis, Adomas Galdikas i Antanas Gudaitis czy Victoras Vizgirda. Nie brakuje także reprezentacji twórczości najsłynniejszego twórcy litewskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawanego za narodowego wieszcza litewskiego – Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. 

W przestrzeni „Gabinetu biedermeieru” w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina wciąż można podziwiać nowo zakupiony do kolekcji obraz Augusta Ludwiga Mosta „Wizyta w galerii”. To już trzynaste dzieło artysty w zbiorach szczecińskiej instytucji (obok zawierającej 70 prac „Teki Mosta” oraz szkicowników artysty). W Ratuszu Staromiejskich ponownie dostępna jest kameralna, lubiana przez widzów wystawa pn. „Szczecin, jakiego już nie ma”. Ekspozycja z nielicznych fragmentów składa przedwojenne miasto, a w zachowanych pamiątkach poszukuje ducha jego mieszkańców z czasów błyskawicznego rozwoju, gdy każdej dziedzinie życia towarzysz.

(MON)

Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA