Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Muzeum przyspieszyło otwarcie. Ale bez Przełomów i oddziału na Wałach Chrobrego

Data publikacji: 2021-02-03 23:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-03 23:41
Muzeum przyspieszyło otwarcie. Ale bez Przełomów i oddziału na Wałach Chrobrego
Fot. Michał Wojtarowicz  

Mamy dobrą wiadomość! Mimo niedawnych zapewnień pracowników szczecińskiego Muzeum Narodowego, że nie uda im się otworzyć - po tzw. odmrożeniu - wystaw tej instytucji w tym miesiącu, w środę (3 lutego) otrzymaliśmy komunikat, iż trzy oddziały muzealne zapraszają zwiedzających od przyszłego czwartku (11 lutego). Niestety, dopiero na 13 marca zaplanowane jest otwarcie wystaw stałych i czasowych w gmach przy Wałach Chrobrego. Z kolei z powodu technologii systemu wentylacji, która nie zapewnia pełnej wymiany powietrza w podziemnej części Centrum Dialogu Przełomy, stała ekspozycja pt. „Miasto sprzeciwu – Miasto protestu” w najbliższych czasie nie będzie czynna.

Co zdecydowało o takim przyspieszeniu otwarcia kilku oddziałów muzealnych?

- Po weryfikacji protokołów sanitarnych i przede wszystkim po licznych sygnałach od muzealnej publiczności (za które bardzo dziękujemy, także za te krytyczne), przyspieszyliśmy proces możliwości ponownego udostępnienia wystaw. Pragniemy by wizyta w muzeum była bezpieczna zarówno dla państwa jak i naszych pracowników. Trwają intensywne prace oraz konsultacje na temat jego zagwarantowania - poinformował nas Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Od 11 lutego otwarte będą wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych i Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina oraz czasowa w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej (to ekspozycja pt. „vanitas-ziemnik”, czyli najnowsze prace Przemysława Cerebież-Tarabickiego). Te oddziały będę czynne między czwartkiem a niedzielą w godzinach 12 – 18. Uwaga! Zakup biletów do obydwu gmachów znajdujących po dwóch stronach ulicy Staromłyńskiej ma być możliwy tylko w kasie Muzeum Tradycji Regionalnych (czyli pod numerem 27).

- Z uwagi na technologię systemu wentylacji, która nie zapewnia pełnej wymiany powietrza w podziemnej części Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy wystawa stała „Miasto sprzeciwu – Miasto protestu” wciąż pozostaje nieczynna. Pragniemy jednak umożliwić państwu obejrzenie kameralnej wystawy w Sali edukacyjnej / Magazynie otwartym „To, co najważniejsze” przygotowanej z okazji pięcioecia działalności tego oddziału - zapewnia rzecznik. - Obecnie trwa dostosowanie infrastruktury do obowiązujących zaleceń. Póki co ekspozycja dostępna jest w formie wirtualnej. Na placu Solidarności można także zobaczyć wystawę plenerową „1970. Zło/Przypadek”.

Gmach przy Wałach Chrobrego zostanie otwarty wraz z premierowym pokazem nowej ekspozycji czasowej: „Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze”.

- Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych - informuje Daniel Źródlewski. - Wernisaż, transmitowany też na żywo w mediach społecznościowych, planowany jest na 12 marca 2021. Dzień później część gmachu muzeum będzie dostępna dla publiczności. W salach wystawowych na parterze trwają prace modernizacyjne oraz aranżacyjne nowych ekspozycji stałych, prezentujących sztukę dawną. Na pierwszym piętrze dostępne dla zwiedzających, oprócz wspominanej wystawy czasowej, będą także ekspozycje etnograficzne oraz „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów”. Cały czas dostępna jest plenerowa ekspozycja w Gryficach. Zwiedzanie wystawy zachodniopomorskich kolei dojazdowych możliwe jest codziennie między godziną 8 a 16.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

MNS
2021-02-05 17:00:16
A gdyby tak najpierw przeczytać artykuł: - Z uwagi na technologię systemu wentylacji, która nie zapewnia pełnej wymiany powietrza w podziemnej części Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy wystawa stała „Miasto sprzeciwu – Miasto protestu” wciąż pozostaje nieczynna.
Rybka
2021-02-05 11:29:13
Najdroższa kawiarenka świata wybudowana za 26 mln ale śledzik z byłą polecam
A, A... ??.
2021-02-05 11:11:04
A co te Przelomy chca "prze-lamac" - czyzby i PRAWDE...??
KNYC
2021-02-05 08:47:41
Mają czas na przygotowanie sali "ku czci" Ingi Iwasiów i jej aktywności ulicznej przed budynkiem.
Foch
2021-02-04 17:44:02
Po co mają się wysilać, skoro im płacą nawet wtedy, gdy placówka zamknięta. Bajka nie życie
Leśmian
2021-02-04 08:45:26
Dobrze, że w Centrum Dialogu Przełomy działa chociaż kawiarnia z najlepszą bułką ze śledziem w Polsce. A inne rzeczy też mają mega smaczne :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA