poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk

Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk [GALERIA]

Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk
Data publikacji: 2018-07-15 15:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 1849 338632

Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa rozpoczęły się w niedzielę (15 lipca) w szczecińskiej bazylice pw. św. Jakuba Apostoła. Lotnicy mieli dolecieć do Kowna, ich samolot rozbił się pod Pszczelnikiem.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Brały w niej udział ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej Polski oraz Litwy: Jacek Czaputowicz, Linas Linkeviczius, Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis.

Po liturgii wręczono odznaki honorowej "Gwiazda Dyplomacji Litwy" arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze, a następnie złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej litewskich lotników. O godz. 12 rozpoczęły się uroczyste obchody przy pomniku lotników w Pszczelniku niedaleko Myśliborza.

Steponas Darius i Stasys Girenas przed I wojną światową wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Odbyli służbę w amerykańskiej armii, później pracowali w amerykańskim lotnictwie cywilnym.

Chcieli zrealizować pomysł przelotu z USA do rodzinnej Litwy. W 1932 r., przy wsparciu litewskiej diaspory, kupili samolot Bellanca CH-300 Pacemaker, który nazwali "Lituanicą". Maszynę unowocześnili i przygotowali do podróży. Zamierzali pobić rekord długości lotu bez międzylądowania, pokonując trasę o długości ponad 7 tys. km, do Kowna. Swój lot dedykowali Litwie, o czym napisali w testamencie, który sporządzili przed startem.

Po 37 godzinach lotu i pokonaniu 6411 km samolot rozbił się 17 lipca o godz. 0:36 w niemieckim lesie, w pobliżu miejscowości Kundham (obecnie Pszczelnik niedaleko Myśliborza). Wrak maszyny i ciała pilotów znaleziono nad ranem.

Przyczyn tragedii nie ustalono, przypuszcza się, że mogły ją spowodować złe warunki pogodowe i wada techniczna samolotu.

Ciała lotników przewieziono do Kowna. Darius i Girenas szybko stali się bohaterami Litwy. Ich podobizny umieszczono na banknocie, a imionami nazwano ponad 300 ulic. Zostali też patronami licznych szkół.

Mimo że lot "Lituaniki" odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych, był jednym z najbardziej precyzyjnych na ówczesne czasy. Piloci, jako pierwsi w historii, dostarczyli też pocztę z Ameryki do Europy drogą powietrzną.

(PAP)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk Obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów przez Atlantyk

Komentarze

W imie Rowno-Uprawnienia...
No a kiedy, tak zwyklym Robotnikom jak i innym Pracownikom... beda rowniez Przyznawane chocby "Pisemno-Malowane Gwiazdy" - za kazda godzine pracy...???
2018-07-16 12:01:34
Hmm...
Az "Gwiazde Dyplomacji Litwy" tylko za odprawienie 45 minutowej Mszy... ktora nalezy i do codziennego obowiazku Kaplana = Przesada !!
2018-07-16 00:01:34
@ PiS
Założył Instytut Bronisława Komorowskiego i siedzi cicho.
2018-07-15 20:51:12
Anty pis
A klecznik maliniak gdzie
2018-07-15 20:21:43

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie