poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Świat > Prezydent z wizytą na Litwie

Prezydent z wizytą na Litwie

Prezydent z wizytą na Litwie
Data publikacji: 2018-02-17 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1157 314658

Kwestie związane z bezpieczeństwem, sprawy gospodarcze oraz problemy Polaków mieszkających na Litwie – to główne tematy, o których prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė.

 Sobota 17 lutego to trzeci dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej na Litwie. Prezydenci obu krajów najpierw spotkali się na rozmowach "w cztery oczy", a następnie na dwustronnych rozmowach plenarnych obu delegacji pod przewodnictwem szefów państw.

Prezydenci omawiali kwestie związane z bezpieczeństwem, obecnością wojsk sojuszniczych w obu krajach i perspektywami najbliższego szczytu NATO w Brukseli. Rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która - według Andrzeja Dudy - rozwija się w dobrym kierunku. Poruszyli także problemy trapiące Polaków mieszkających na Litwie. 

- Wierzę, że uda nam się znaleźć takie porozumienie w większości spraw, które zadowoli obie strony - mówił polski prezydent na wspólnej konferencji prasowej z Dalią Grybauskaitė.

Po spotkaniu głów państw Polski i Litwy odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė. W ich obecności odbyła się ceremonia podpisania międzyrządowej umowy w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.

- Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP dziękował za zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego, ale także za wsparcie władz w Wilnie, jeśli chodzi o dialog Polski z Komisją Europejską. - Dziękuję Pani Prezydent za wyważone stanowisko - podkreślał Andrzej Duda.

Na zakończenie wizyty, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Pochowane są tam szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.

(BZ)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda i prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów.

Fot.Jakub Szymczuk/KPRP

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie