Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Prezydent z wizytą na Litwie

Data publikacji: 2018-02-17 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Prezydent z wizytą na Litwie
 

Kwestie związane z bezpieczeństwem, sprawy gospodarcze oraz problemy Polaków mieszkających na Litwie – to główne tematy, o których prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė.

 Sobota 17 lutego to trzeci dzień wizyty polskiej pary prezydenckiej na Litwie. Prezydenci obu krajów najpierw spotkali się na rozmowach "w cztery oczy", a następnie na dwustronnych rozmowach plenarnych obu delegacji pod przewodnictwem szefów państw.

Prezydenci omawiali kwestie związane z bezpieczeństwem, obecnością wojsk sojuszniczych w obu krajach i perspektywami najbliższego szczytu NATO w Brukseli. Rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która - według Andrzeja Dudy - rozwija się w dobrym kierunku. Poruszyli także problemy trapiące Polaków mieszkających na Litwie. 

- Wierzę, że uda nam się znaleźć takie porozumienie w większości spraw, które zadowoli obie strony - mówił polski prezydent na wspólnej konferencji prasowej z Dalią Grybauskaitė.

Po spotkaniu głów państw Polski i Litwy odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė. W ich obecności odbyła się ceremonia podpisania międzyrządowej umowy w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.

- Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP dziękował za zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego, ale także za wsparcie władz w Wilnie, jeśli chodzi o dialog Polski z Komisją Europejską. - Dziękuję Pani Prezydent za wyważone stanowisko - podkreślał Andrzej Duda.

Na zakończenie wizyty, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Pochowane są tam szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.

(BZ)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda i prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė po zakończeniu oficjalnych rozmów.

Fot.Jakub Szymczuk/KPRP

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA