W Białogardzie ruszy budowa nowego szlaku rowerowego, który uzupełni istniejącą sieć miejską i połączy się ze Starym Kolejowym Szlakiem. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj podpisał umowę wsparcia inwestycji środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020.
Nowy szlak będzie dwukierunkowy i poprowadzi rowerzystów od ul 1 maja, do ul. Dworcowej i stacji kolejowej PKP. Będzie liczył 330 metrów. Ma umożliwić bezpieczny i bezkolizyjny dojazd od centrum przesiadkowego do centrum Białogardu.
- Ta nowa infrastruktura z pewnością będzie konkurencją dla indywidualnego transportu samochodowego, co wpłynie na ograniczenie lokalnych zatorów i emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Zadanie, które zrealizuje miasto Białogard, wpisuje się w nasz wielki projekt budowy sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Spodziewamy się, że Białogard stanie się ważnym punktem dla rowerowych turystów, którzy będą tu zaczynać lub kończyć swoje przygody – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
Budowa realizowanego przez Miasto Białogard zadania ruszy za kilka miesięcy, w lutym przyszłego roku i ma zostać zrealizowana do końca 2020 r. Warta 450 tys. zł inwestycja został wsparta środkami unijnymi w wysokości ponad 382 tys. zł. Projekt Budowa drogi rowerowej na ul. Dworcowej w Białogardzie jest realizowany w ramach Osi 2 Gospodarka niskoemisyjna.
Białogard to ważny węzeł kolejowy na mapie Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Jak oceniają pomysłodawcy, inwestycja przy ul. Dworcowej ułatwi dojazd do szlaków i sprawi, że turyści rowerowi będą mogli tu rozpoczynać lub kończyć swoją podróż. Po zakończeniu kolejnych inwestycji na trasie Stary Kolejowy Szlak na terenie Białogardu, szlak dla rowerów będzie przechodził po malowniczych nasypach i mostach białogardzkiej wąskotorówki. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji na realizację tras prowadzących do Karlina i Klępina Białogardzkiego. Cała trasa prowadzi od Wałcza do Białogardu, gdzie rozdziela się w kierunku Kołobrzegu i Koszalina.
(ip)
Fot. UMWZ