Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Nowy rower miejski - chętnych przybywa, wypożyczeń mniej. Wolimy jeździć z górki

Data publikacji: 10 maja 2022 r. 10:49
Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2022 r. 18:02
Nowy rower miejski - chętnych przybywa, wypożyczeń mniej. Wolimy jeździć z górki
Stacja przy ul. Podgórnej – z nieznanych powodów – notuje znacznie więcej wypożyczeń niż zwrotów. Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Już ponad dwa miesiące funkcjonuje nowy rower miejski. Szału na razie nie ma, a liczba wypożyczeń w kwietniu była nawet niższa niż w marcu. Wyraźnie wzrasta za to grono zarejestrowanych użytkowników. Po 2 miesiącach można też śmiało postawić jedną tezę: szczecinianie nie lubią jeździć pod górkę.

– Przełomu nie ma – przyznaje Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. – W marcu mieliśmy 26 tys. wypożyczeń, w kwietniu było ich 24,4 tys. Liczby podobne, tak jak podobna w obu miesiącach była pogoda. Powoli za to rośnie grono użytkowników. Na koniec marca było ich 5,2 tys., teraz już 8 tys.

Na liście najbardziej popularnych stref, w których można zostawić rower, nastąpiła zmiana lidera. Al. Wyzwolenia (przy Galaxy) wyprzedziło pl. Żołnierza Polskiego (przy Kaskadzie). Wyraźnie rysują się też różnice pomiędzy liczbą wypożyczeń i zwrotów w konkretnym miejscu.

– Rekordzistką jest strefa przy ul. Duńskiej, gdzie zwroty to zaledwie 38 proc. wypożyczeń – informuje Wojciech Jachim.

Z kolei dane z ul. Wyszyńskiego pokazują największą (45 proc.) przewagę zwrotów nad wypożyczeniami. Zdaniem pracowników NiOL dysproporcje wynikają głównie z „górek”. Przyjemnie zjeżdża się bowiem do miasta z ul. Duńskiej, znacznie mniej chętnych jest na podjazd. Odwrotnie sytuacja ma się na Wyszyńskiego. Dobrze się zjeżdża w kierunku mostu Długiego, z powrotem podjechać jest ciężko.

Z nieznanych powodów na tej liście znalazła się też stacja przy ul. Podgórnej, znajdująca się na płaskim terenie. Tu też dysproporcje są duże – zwroty to 60 proc. wypożyczeń.

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

POrażka
2022-05-11 17:50:05
Jednak się rower miejski nie przyjął.
Miało być za darmo!
2022-05-11 10:32:01
Może warto przedstawić jakiś raport ile to my mieszkańcy miasta dokładamy do interesu który z założenia (skoro wszyscy za niego płacimy) miał być Darmowy. I jeszcze te dziwne odstawianie byle gdzie byle jak i jeszcze gorsza rejestracja szczególnie dla starszych osób. Smartfona ma każdy? gucio wiele nawet młodych osób co mają łeb na karku ma zwykłe telefony co nie trzeba codziennie podłączać do ładowania lub powerbanku za to robi co trzeba czyli dzwoni bez sprawdzania co chwila facebooka.
abc
2022-05-10 19:35:59
tylko czemu cos z zamyślu darmowego tj finasowanego z budzetu miastya i majacego zachęcac ludzi do rezygnacji z aut i autobuśow i zdrowszego tryby życia jest PŁATNE ???? komu przeszkadzalo te 15 minut darmowej jazdy? osczednosci? OK trzeba bylo ograniczyc do 10min a nawet 5 minu - aby przejachac ten jeden czy dwa przystanki tez wystarczy i jest zdrowa alternatywą!
n
2022-05-10 18:54:49
oczywiscie wypożyczający przepisy drogowe mają w głębokim poważaniu.
eeeh
2022-05-10 18:14:15
może każdemu do domu wstawić rowerek?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA