Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Nowoczesna: Pieniądze leżą na szczecińskich dachach

Data publikacji: 2018-10-12 19:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Nowoczesna: Pieniądze leżą na szczecińskich dachach
 

Na dachach szczecińskich budynków należy zamontować minielektrownie fotowoltaiczne, co będzie i ekologiczne, i oszczędne - uważają Przemysław Słowik i Artur Pomianowski, reprezentanci Nowoczesnej. Opowiedzieli o swoim pomyśle na dachu jednego z wieżowców przy ul. Edmunda Bałuki.

- Do 2020 roku powinniśmy mieć 20% energii ze źródeł odnawialnych - przypomniał Przemysław Słowik, kandydat Koalicji Obywatelskiej (czyli połączonych sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej) na wiceprezydenta Szczecina. - Mamy końcówkę 2018 roku i to raczej przesądzone, że nie osiągniemy tego limitu. Co wpłynie na wzrost cen energii w najbliższym czasie. Ale możemy skupić się na energetyce lokalniej, na poziomie miasta i gminy. Możemy inwestować w fotowoltaikę, zamieniając nasze szczecińskie dachy w małe elektrownie.

Z danych przedstawionych przez działacza wynika, że centrum Szczecina jest odpowiednio nasłonecznione. Przez cztery miesiące jest nasłonecznione tak dobrze, że wtedy można by w wieżowcu w centrum miasta pokryć zapotrzebowanie na energię dla części wspólnych - wind, oświetlenia na klatkach, w piwnicy i na strychu.

- Produkując czystą energię możemy ograniczać koszty życia - przekonywał Słowik. - Dach, na którym się znajdujemy, ma możliwość produkcji energii na poziomie 13 kilowatów. Taki dach pokryty fotowoltaiką spowodowałby, że nie wyprodukowalibyśmy ponad 4 ton CO2 do atmosfery. Do tego dochodzi prawie 45 kilogramów cynku siarki i tlenku azotu, który znajdują się w zanieczyszczeniu produkowanym przez energię węglową.

- W tej chwili z RPO jest możliwość otrzymania dofinansowania na gospodarkę niskoemisyjną, właśnie na działania związane z fotowolatiką - dodawał Artur Pomianowski, kandydat KO do sejmiku zachodniopomorskiego. - Dofinansowanie wynosi 85%. 15% to koszt własny. Taka inwestycja zwraca się dla mieszkańców po półtora roku. Powinniśmy rozważyć dwie wersje planu lokalnego. Plan minimum: miasto w formie niskooprocentowanych pożyczek będzie zapewniało dla wspólnot i spółdzielni wkład własny, czyli te 15%, przy założeniu kontynuacji takiego albo jeszcze większego programu ze strony województwa. Wariant optymalny: próba zrobienia tego w ciągu najbliższej kadencji na stu budynkach. Przy dzisiejszych cenach to niecałe 8 milionów złotych. W skali budżetu miasta to małe pieniądze. Jeżeli po półtora roku ta inwestycja się zwróci, nakłady można przenieść na fundusz remontowy, na inwestycje w tereny zielone. Wiele osób mówi, że pieniądze leżą na ulicach. Jesteśmy przekonani, że pieniądze leżą na szczecińskich dachach.

Zdaniem przedstawicieli Nowoczesnej pomysł podobny do tego, który zaproponowali, dobrze sprawdził się we Wrocławiu. ©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 


Plebiscyt Czytelników Kuriera. Wybierz swojego kandydata

Wybory samorządowe odbędą się 21 października br. Proponujemy naszym Czytelnikom udział w przedwyborczym plebiscycie. Wystarczy wysłać SMS-a ze wskazaniem na kandydata, którego popieramy w wyborach na wójta, burmistrza czy też prezydenta, w zależności od miejsca zamieszkania. Do naszej sondażowej zabawy wybraliśmy gminy wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz kilka innych, w których rywalizacja o fotel włodarza może przysporzyć sporo emocji. Poniżej zamieszczamy listę kandydatów zarejestrowanych w Państwowej Komisji Wyborczej i komitetów ich popierających. Głosować można do 17 października (do końca dnia), a wyniki opublikujemy 19 października w weekendowym wydaniu „Kuriera”.

 

A jak głosować? Wystarczy wysłać SMS na numer 7148 o treści przypisanej każdemu z poniżej zamieszczonych kandydatów. Treść SMS-a znajduje się w nawiasie obok kandydata (koszt SMS-a to 1,23 zł z VAT)

 

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA:

 

Miasto Szczecin:


 

Police:


 

Gmina Dobra:


 

Gmina Stargard:


 

Miasto Świnoujście:


 

Miasto Stargard:

 

Gmina Stepnica:


 

Gmina Stare Czarnowo:


 

Gmina Kołbaskowo:


 

Gmina Choszczno:


 

Gmina Dębno:


 

Gmina Goleniów:


 

Gmina Gryfice:


 

Gmina Gryfino:


 

Gmina Kamień Pomorski:


 

Gmina Kobylanka:


 

Gmina Łobez:


 

Gmina Myślibórz:


 

Gmina Nowe Warpno:


 

Gmina Nowogard:


 

Gmina Pyrzyce:


 

Miasto Kołobrzeg:


 

Miasto Koszalin:


 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ano
2018-10-13 09:46:45
Zapomnieli dodać, że jest to kosztowne i mało wydajne o magazynowaniu takiej energii nie wspominając - widać słabo się na tym znają. Kamoenice się sypią, nie ma WC ani łazienek a ci o takich dyrdymałach.
k
2018-10-12 21:25:10
45 ton "cynku siarki "!!! Ja p... nowoczesna wykryła nowy związek chemiczny ? Ludzie , czy jak piszecie te sensacje , to odżywiacie sie C2H5OH ?
Pablos
2018-10-12 19:52:40
Pomysł wart rozpatrzenia, ale może zajęliby się tym już po wyborach?
Na jakich dachach?
2018-10-12 19:17:28
Ludzie w Szczecinie mają kible na półpiętrach i piece zamiast c.o., a wy o fotowoltaice?! Zejdźcie na ziemię.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ