Środa 18 maja 2022r. 
REKLAMA

Nowe wozy dla zachodniopomorskich strażaków ochotników

Data publikacji: 2020-06-22 22:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-23 12:13
Nowe wozy dla zachodniopomorskich strażaków ochotników
 

Samochody ratowniczo-gaśnicze o łącznej wartości blisko 14,5 mln zł trafią do Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa zachodniopomorskiego. W poniedziałek (22 czerwca) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wręczył w Drawsku Pomorskim promesy na zakup nowych pojazdów.

Pieniądze na zakup 19 wozów ratowniczo-gaśniczych pochodzą z rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, a także kolejnej edycji Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych.

W uroczystości w Drawsku Pomorskim udział wzięli także m.in.: wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, wojewoda Tomasz Hinc oraz wicewojewoda Marek Subocz.

5 wozów strażackich dofinansowanych z MSWiA

Wiceminister Paweł Szefernaker podkreślił, że druhny i druhowie z OSP pełnią ważną rolę w systemie ratowniczym w Polsce.

– W Polsce mamy unikalny system na skalę światową – Ochotnicze Straże Pożarne to nasze bogactwo – zaznaczył. – Dlatego będziemy je wspierać. W tym roku przekazane zostanie im ponad 500 nowych wozów. Chciałbym podziękować wszystkim strażakom oraz ochotnikom. Wasza praca jest niezwykle potrzebna, co widzimy zwłaszcza w ostatnich dniach na południu Polski.

Wozy strażackie dla OSP

Wojewoda Tomasz Hinc odczytał list Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej skierowany do uczestników uroczystości.

– W naszej Ojczyźnie mamy świetnie zorganizowany i sprawnie funkcjonujący system działań ratowniczych – napisał minister. – Ich podstawą jest zawodowa Straż Pożarna, która na co dzień blisko współdziała z ochotnikami. O tym, że ta współpraca jest cenna i potrzebna, świadczą przekazywane dziś na potrzeby OSP samochody ratowniczo-gaśnicze.

Dzięki środkom przekazanym w ramach rezerwy celowej (ponad 1,5 mln zł) pięć jednostek OSP – z Pełczyc, Mieszkowic, Pobierowa, Radowa Małego oraz Nastazina – zyska wozy ratowniczo-gaśnicze, niezbędne w codziennej służbie.

14 wozów dla OSP ze specjalnego programu

W ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych nowe samochody kupią jednostki OSP: z Karsina – ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy, ze Starej Dąbrowy, Dobrej (powiat łobeski), Dębic, Rozwarowa, Wartkowa, Witankowa, Janiewic, Pomianowa, Kozielic, Czaplinka i Morynia – średnie wozy, a także z Otanowa i Derczewa – lekkie wozy ratowniczo-gaśnicze.

Łączny koszt ich zakupu to blisko 10,2 mln zł, z czego ponad 5,8 mln to udział własny jednostek OSP, a prawie 4,35 mln zł – dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (niemal 3,35 mln zł) oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (1 mln zł).

Wozy strażackie dla OSP

Na podstawie porozumienia zawartego przez Ministerstwo Środowiska oraz MSWiA – dzięki dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW – nowy wóz kupi także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego. To bus z wyposażeniem do poszukiwań nurkowych wraz z zestawem do komunikacji, kamerą termowizyjną i łodzią. Wartość sprzętu, który otrzyma WOPR, wynosi ponad 341 tys. zł (175 tys. zł to wkład własny, 166 tys. – dofinansowanie NFOŚiGW).

Ogólnopolski Program Finansowania Służb Ratowniczych pozwala jednostkom OSP uzyskać dotacje w wysokości do 50 proc. kosztów zakupu nowych wozów. Dzięki dwóm poprzednim edycjom programu do zachodniopomorskich jednostek OSP trafiło 29 wozów ratowniczo-gaśniczych oraz trzy łodzie o łącznej wartości ponad 23 mln zł, które służą m.in. w OSP w Maszewie, Rychnowie, Sarbinowie, Ładzinie, Żabowie, Wełtyniu, Tychowie, Drawnie i Reczu.

– Druhowie zyskali nowoczesny sprzęt, pozwalający jeszcze szybciej dotrzeć na miejsce prowadzonych akcji, realizowanych często z narażeniem własnego zdrowia i życia – powiedział Paweł Mirowski, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. – Nowy sprzęt z jednej strony pozwoli prowadzić działania jeszcze sprawniej i skuteczniej, ale także bezpieczniej dla samych strażaków ochotników.

22 pojazdy dla strażaków przekazane i użyczone

Podczas uroczystości zostały także wręczone akty przekazania 15 wozów oraz użyczenia 7 pojazdów na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa zachodniopomorskiego. Wozy przekazano na stałe jednostkom OSP w Mielnie, Czaplinku, Wierzchowie, Wyszomierzu, Kiełpinie, Stojkowie, Radowie Małym, Boninie, Lubiatowie, Chociwlu, Sępolnie Wielkim, Marcinkowicach, Brojcach, Przybiernowie oraz Międzyzdrojach. Użyczone wozy będą służyć w jednostkach OSP w Broczynie, Dobrej, Trzebiatowie, Mostkowie, Starej Dąbrowie, Tucznie oraz Wołczkowie.

(isz)

Fot. ZUW 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zaraz...........
2020-06-23 12:09:22
jeszcze wyborów nie było lub 16 szt , te przeznaczone do wydania zostało zachowane do wręczenia za statystykę wyborczą , ale cwany plan
@Ja
2020-06-23 10:51:40
To właśnie za rządów PO strażacy w Polsce zostali zaopatrzeni w najnowocześniejszy sprzęt, więc trafiłeś kulą w płot.
Ja
2020-06-23 08:39:57
Dzięki "łapowkom wyborczym" strażacy będą mieli nowoczesne wozy. Za rządów Platformy nie było stać na takie "łapówki" bo nie potrafili rządzić i stale na nic nie mieli pieniędzy, najlepiej szło im likwidowanie np. posterunkow, poczty, przystanków kolejowych, PKS, laboratoriów, a także wyposażenia OSP, itd itd.
hehe
2020-06-23 08:18:01
kolejne wyborcze łapówki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA