Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Nowy sprzęt dla OSP

Data publikacji: 15 lipca 2019 r. 15:11
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2019 r. 14:33
Nowy sprzęt dla OSP
Fot. Kamil Krukowski  

Ochotnicze Straże Pożarne w Świeszynie, Dobrej oraz Chociwlu wzbogacą się łącznie o trzy wozy strażackie, w tym dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze oraz jeden ciężki pojazd. Jest to efekt przyznanego dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie ponad 2,6 mln zł. 

Podpisanie umów dotacyjnych z udziałem zarządu województwa i przedstawicieli OSP w Świeszynie i Dobrej odbyło się w poniedziałek w gabinecie marszałka Olgierda Geblewicza.

- Cieszę się, że Komisja Europejska zwiększyła poziom dofinansowania na usprzętowienie Ochotniczych Straży Pożarnych. W poprzedniej perspektywie udało nam się kupić sporo sprzętu - przypomniał marszałek Geblewicz. - Nasza OSP budzi podziw w Europie, dlatego ponownie zdecydowano się odkręcić kurek z pieniędzmi w celu wsparcia strażaków-ochotników. Będziemy nadal prowadzić rozmowy, by tych funduszy było więcej, kolejne jednostki czekają na to wsparcie.

Zadowolenia z faktu podpisania umowy nie krył Eugeniusz Wawrzoła, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, do której trafi średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

- Bardzo się cieszę, że nasza jednostka otrzyma w końcu nowoczesny sprzęt, ponieważ nie tylko do pożarów jesteśmy dzisiaj wzywani, bierzemy udział w przeróżnych akcjach ratowniczych, niesiemy pomoc zawsze i w każdej chwili - podkreślał prezes Eugeniusz Wawrzoła. - Tylko w zeszłym roku mieliśmy blisko sto osiemdziesiąt akcji ratowniczych.

Natomiast Ochotnicza Straż Pożarna w Świeszynie, dzięki dofinansowaniu wymieni obecnie użytkowanego 41-letniego jelcza na nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4.

Marszałek Olgierd Geblewicz złożył także podpis na umowie dotyczącej zakupu średniego samochodu ratowniczo–gaśniczego dla OSP Chociwel. Ze strażakami spotka się w najbliższą środę w tej sprawie również wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Przyznane dofinansowanie to efekt rozstrzygniętego konkursu w działaniu "Adaptacja do zmian klimatu - Typ 2". Budżet konkursu pozwoli na zakup trzynastu nowych wozów strażackich, trzech łodzi ratunkowych, pięciu dronów, quada oraz niezbędnego w codziennej pracy specjalistycznego sprzętu. Ze wsparcia skorzysta 14 OSP z regionu. Drużyny strażackie pozyskały od 76,5 tys. zł do blisko 1,5 mln zł unijnego wsparcia. Dofinansowanie sięgało do 85 proc. wartości projektów. Budżet rozstrzygniętego w tym roku konkursu wyniósł 11,3 mln zł.

(KK)

Na zdjęciu: (od lewej) Joanna Napiwodzka, wicestarosta powiatu polickiego, Marszałek Olgierd Geblewicz, Eugeniusz Wawrzoła, prezes OSP w Dobrej.

Fot. Kamil Krukowski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zako
2019-07-15 18:34:54
Raczej z dotacji UE (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) - chyba 50%. Reszta to środki publiczne i ew. prywatne. Rząd jeśli rozdaje, to te publiczne, czyli nas wszystkich, taka jego 'dobroć'.
hehehe
2019-07-15 16:33:02
A w środku towarzysz Geblewicz z uśmiechniętą facjatą - ostatnia nadzieja popranej opozycji!
Ciekaff
2019-07-15 15:54:54
Tak z dotacji PIS-owskiego Rządu buduje się odmienne wrażenie...dobroci opozycji !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA