Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Nowe oświetlenie ulic – ekologiczne i ekonomiczne

Data publikacji: 07 kwietnia 2019 r. 08:10
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Nowe oświetlenie ulic – ekologiczne i ekonomiczne
 

Prawie 2,5 tysiąca energooszczędnych opraw ledowych zostanie w ciągu najbliższych miesięcy zamontowanych na ulicznych latarniach. Modernizacja oświetlenia to kolejne proekologiczne działanie, które dodatkowo przyniesie rocznie ok. 700 tys. zł oszczędności. 

Oświetlenie zostanie zmodernizowane na kilkudziesięciu ulicach w rejonie osiedli: Żelechowa, Warszewo, Osów, Niebuszewo, Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Świerczewo.

– Prawie 2,5 tys. nowoczesnych, energooszczędnych opraw ledowych zastąpi starsze oprawy sodowe i rtęciowe. Dzięki temu rocznie w mieście zaoszczędzimy aż 1399,882 MWh energii elektrycznej. Przewidywane zmniejszenie zużycia energii końcowej w wyniku realizacji projektów to 4225,066 GJ/rok – podkreśla Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. – Jednocześnie nowa jakość światła o wysokim współczynniku oddawania barw i zastosowane rozwiązania techniczne wpłyną pozytywnie na estetykę oświetlonych ulic, a poprzez zwiększenie widoczności poprawi się również bezpieczeństwo – zarówno na chodnikach, jak i na jezdniach.

Modernizacja oświetlenia jest realizowana w ramach trzech projektów pod nazwą „Zwiększenie świadomości ekologicznej na terenie Gminy Miasta Szczecin realizowanej poprzez modernizację istniejącego systemu oświetlenia miejskiego – obszar I-II, obszar IV i obszar V”, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wymiana opraw już się rozpoczęła i będzie wykonywana jednocześnie na wszystkich obszarach. Prace potrwają około trzech miesięcy. Nowoczesne oprawy LED firmy Philips dostarczy i zamontuje Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST za kwotę około 4 mln zł – około 70 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania.

(p)

Fot. UM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ul
2019-04-07 09:22:30
A gdzie wykaz ulic, bo to duże osiedla?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA