Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Doświetlanie chodników przy szybkim tramwaju

Data publikacji: 2018-08-10 07:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Doświetlanie chodników przy szybkim tramwaju
Pętla Turkusowa i dojście do niej od strony wiaduktu kolejowego. Do tej pory, tj. od prawie trzech latach od uruchomienia, bez oświetlenia. Pasażerowie doczekają się go za dodatkowe pieniądze dopiero nadchodzącej zimy. Fot. Mirosław WINCONEK  

Szykuje się kolejne z licznych zleceń dodatkowych na uzupełnianie infrastruktury wokół trasy tzw. szybkiego tramwaju na prawobrzeżu Szczecina. Trwa ogłoszony przez magistrat przetarg na wykonawcę latarni. Chodzi o doświetlanie chodników przy tramwaju między przystankiem "Jaśminowa ZUS" i pętlą Turkusowa wraz z przejściem do niej pod kolejowym wiaduktem.

Wcześniej, tj. na etapie projektowania tej komunikacyjnej inwestycji, nikt nie zauważył problemu i nie dostrzegł, że dojścia wzdłuż wykopu należałoby również oświetlić - zwłaszcza od strony ulic Batalionów Chłopskich, czy pobliskich ulic Bagiennej i Torfowej, gdzie znajduje się zabudowa mieszkaniowa, a tym samym potencjalna grupa mogących korzystać z komunikacji miejskiej  pod warunkiem zapewnienia do niej bezpiecznego dostępu.   

Na odcinku ok. 800 m od przystanku Jaśminowa ZUS do pętli Turkusowa ma więc pojawić się dodatkowe oświetlenie. Dokumentacja projektowa, za której opracowanie też trzeba było dodatkowo zapłacić, zakłada ustawienie w tamtym rejonie 34 słupów latarni z oprawami parkowymi. Urzędnicy magistratu dali wykonawcy 4-miesięczny termin wykonania zlecenia.

Miasto zamierza przeznaczyć na montaż takiego zestawu nowych latarni na końcowym odcinku trasy tzw. szybkiego tramwaju na obrzeżach Zdrojów do 250 tys. zł. Zgłosiły się trzy firmy i wszystkie z ofertami cenowymi poniżej tej kwoty. Zakład Robót Elektro-Energetycznych inż. Przemysław Jurczak z Goleniowa skalkulował wynagrodzenie na 182 331,59 zł, spółka cywilna Jacek Pelc ze Szczecina wyceniła te roboty na 234 650,34 zł, a ELEKTRO-SPORT z Lisowa złożyła ofertę z kwotą 197 628,76 zl.

W obecnych realiach rynku usług budowlanych i przetargów samorządowych to ewenement, gdyż już normą i to od wielu miesięcy się stało, że potencjalni wykonawcy na jakiekolwiek roboty zlecane przez magistrat bądź podległe mu jednostki budżetowe proponują obecnie ceny swych usług nawet dwukrotnie wyższe w przypadku tych zamówień, które mają być finansowane z gminnego budżetu. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Pętla Turkusowa i dojście do niej od strony wiaduktu kolejowego. Do tej pory, tj. od prawie trzech latach od uruchomienia, bez oświetlenia. Pasażerowie doczekają się go za dodatkowe pieniądze dopiero nadchodzącej zimy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tobago
2018-08-10 17:18:16
Na Wiosennej od dwóch lat nie ma koszy na śmieci. Miały być ustawione w ramach poprawek, no i dwa lata sobie minęły.
taka prawda
2018-08-10 08:50:57
Doświetlenie to jedno, ale oddzielenie torowiska od tego chodniczka ogrodzeniem i to nie zrobionego z łańcuszka, a kratownic zwiększyłoby diametralnie bezpieczeństwo motorniczych, którzy nie zatrzymają na długości 1 m. tramwaju, który już z nazwy ma jechać nawet więcej niż 50 km/h. A jak zachowuje się to nierozsądne / roszczeniowe społeczeństwo przy przechodzeniu przez jezdnie / torowisko nawet w miejscach wyznaczonych (o nie wyznaczonych nie wspominam) to widać w całym mieście.
pro
2018-08-10 08:26:22
Rychło w czas. Ktoś jednak projekt zatwierdzał i co? To tak jakby pominąć odwodnienie, schodki, zjazdy, murki, barierki, ... itp.
Skajper
2018-08-10 08:07:47
Problem zostal zauważony juz wiele lat temu na forum polskich wieżowców dział tramwaje/infrastruktura/szybki tramwaj, no ale kto by tam czytał opinie ogarnietych ludzi i je stosował wczesniej, przeciez wiekszosc urzednikow nie korzysta z komunikacji miejskiej szczególnie bezradni ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA