Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nowe biblioteki – prace trwają

Data publikacji: 24 lutego 2019 r. 07:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Nowe biblioteki – prace trwają
 

Zakończyły się prace koncepcyjne dotyczące pierwszej w powojennej historii Szczecina biblioteki, która zostanie zbudowana od podstaw - przy zbiegu ulic Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej na prawobrzeżu. Do października ma być gotowa pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę.

Konkurs na projekt architektoniczny wygrali Karol Barcz i Kamila Buczkowska. Wedle ich pomysłu nowa biblioteka, pełniąca funkcję centrum kultury, ma być podzielona na trzy bryły

– Staraliśmy się przeanalizować otoczenie i naprawić pewne błędy przestrzenne, które w naszej opinii występują na tym terenie – tłumaczył Karol Barcz po ogłoszeniu wyników konkursu w maju ub. roku. – Kształt i ułożenie brył nie jest przypadkowe. Uszanowaliśmy miejsce i kontekst.

Ale sam projekt trzeba było jeszcze uzupełnić.

- W pełni go uściśliliśmy - podkreśla Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Protokół z prac został podpisany. Jeden z trzech połączonych budynków będzie pełnił funkcje typowo biblioteczne, drugi będzie przeznaczony na multimedia, a trzeci będzie salą widowiskową. Zależało nam na tym, żeby sala mogła być dzielona na części, zależy od tego, jaka będzie publiczność. Trzeba było doprecyzować detale - takie jak na przykład miejsce, gdzie będą obsługiwane dzieci - które potem wpływają na komfort korzystania.

Na potrzeby nowej biblioteki zaprojektowano 37 miejsc postojowych, w tym trzy parkingi dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1858 m kw., a koszt budowy to 12 915 000 zł.

MBP prowadzi jeszcze jedną dużą inwestycję. Nowa filia powstaje bowiem przy placu Marii Teresy z Kalkuty w budynku należącym niegdyś do Książnicy Pomorskiej. Ma być przestronna, wyposażona w multimedia, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą w niej organizowane wydarzenia kulturalne.

- Napotkaliśmy pewne problemy, to budynek z końca XIX wieku, który po drodze został niezbyt dobrze wyremontowany - mówi Marcinowski. - Teraz trwa osuszanie. Na szczęście nie są to problemy, które psują nam plany. Prace mają zakończyć się do połowy przyszłego roku.©℗

(as)

Fot. Wizualizacja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

HogoFogo
2019-02-24 21:26:09
Biblioteka połączona z teatrem i przedszkolem - stąd taka cena. A gdzie miejsce na KFC pytam? Bardzo dobrze czyta sie zagryzając kurczakiem w panierce (choć ja osobiście wolę salceson ozorkowy).
@Piotr
2019-02-24 14:57:11
W przetargu okaże się znowu, że będzie drożej niż urzędnikom się wydawało.
@cap kościelny
2019-02-24 14:56:29
Ciesz się, że w 2015 roku udało się odstawić od władzy POstkomunistów, bo pod blokiem obok kościoła z dzwonnicą miał byś jeszcze minaret.
cap kościelny
2019-02-24 13:54:07
".. naprawić pewne błędy przestrzenne, .." Największym błędem w przestrzeni Osiedla Majowego, była zgoda na pobudowanie kościoła z dzwonnicą pod blokiem mieszlnym normalnych ludzi!!! Jesli pleban będzie waliłw swoje dzwony tuż za ścianą nowej biblioteki, to czytelnicy nie będą mieli możliwości skupienia się na lekturze...
ZEZ
2019-02-24 08:36:37
Ciekawe , czy znajdzie się tam miejsce na książki . A skąd się tam wezmą? Nie wszystkie biblioteki mogą liczyć na darmowe egzemplarze . A opłacenie spotkań z autorami książek? Ci ostatni też już mają dosyć roboty za friko.
Piotr
2019-02-24 08:09:33
7'000 zł za m2. Brawo, cena jak u dewelopera. Jak zwykle w Szczecinie 2x drożej niż to kosztować powinno.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA