środa, 19 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe biblioteki – prace trwają

Nowe biblioteki – prace trwają

Nowe biblioteki – prace trwają
Data publikacji: 2019-02-24 07:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 1361 376798

Zakończyły się prace koncepcyjne dotyczące pierwszej w powojennej historii Szczecina biblioteki, która zostanie zbudowana od podstaw - przy zbiegu ulic Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej na prawobrzeżu. Do października ma być gotowa pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę.

Konkurs na projekt architektoniczny wygrali Karol Barcz i Kamila Buczkowska. Wedle ich pomysłu nowa biblioteka, pełniąca funkcję centrum kultury, ma być podzielona na trzy bryły

– Staraliśmy się przeanalizować otoczenie i naprawić pewne błędy przestrzenne, które w naszej opinii występują na tym terenie – tłumaczył Karol Barcz po ogłoszeniu wyników konkursu w maju ub. roku. – Kształt i ułożenie brył nie jest przypadkowe. Uszanowaliśmy miejsce i kontekst.

Ale sam projekt trzeba było jeszcze uzupełnić.

- W pełni go uściśliliśmy - podkreśla Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Protokół z prac został podpisany. Jeden z trzech połączonych budynków będzie pełnił funkcje typowo biblioteczne, drugi będzie przeznaczony na multimedia, a trzeci będzie salą widowiskową. Zależało nam na tym, żeby sala mogła być dzielona na części, zależy od tego, jaka będzie publiczność. Trzeba było doprecyzować detale - takie jak na przykład miejsce, gdzie będą obsługiwane dzieci - które potem wpływają na komfort korzystania.

Na potrzeby nowej biblioteki zaprojektowano 37 miejsc postojowych, w tym trzy parkingi dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1858 m kw., a koszt budowy to 12 915 000 zł.

MBP prowadzi jeszcze jedną dużą inwestycję. Nowa filia powstaje bowiem przy placu Marii Teresy z Kalkuty w budynku należącym niegdyś do Książnicy Pomorskiej. Ma być przestronna, wyposażona w multimedia, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą w niej organizowane wydarzenia kulturalne.

- Napotkaliśmy pewne problemy, to budynek z końca XIX wieku, który po drodze został niezbyt dobrze wyremontowany - mówi Marcinowski. - Teraz trwa osuszanie. Na szczęście nie są to problemy, które psują nam plany. Prace mają zakończyć się do połowy przyszłego roku.©℗

(as)

Fot. Wizualizacja

Komentarze

HogoFogo
Biblioteka połączona z teatrem i przedszkolem - stąd taka cena. A gdzie miejsce na KFC pytam? Bardzo dobrze czyta sie zagryzając kurczakiem w panierce (choć ja osobiście wolę salceson ozorkowy).
2019-02-24 21:26:09
@Piotr
W przetargu okaże się znowu, że będzie drożej niż urzędnikom się wydawało.
2019-02-24 14:57:11
@cap kościelny
Ciesz się, że w 2015 roku udało się odstawić od władzy POstkomunistów, bo pod blokiem obok kościoła z dzwonnicą miał byś jeszcze minaret.
2019-02-24 14:56:29
cap kościelny
".. naprawić pewne błędy przestrzenne, .." Największym błędem w przestrzeni Osiedla Majowego, była zgoda na pobudowanie kościoła z dzwonnicą pod blokiem mieszlnym normalnych ludzi!!! Jesli pleban będzie waliłw swoje dzwony tuż za ścianą nowej biblioteki, to czytelnicy nie będą mieli możliwości skupienia się na lekturze...
2019-02-24 13:54:07
ZEZ
Ciekawe , czy znajdzie się tam miejsce na książki . A skąd się tam wezmą? Nie wszystkie biblioteki mogą liczyć na darmowe egzemplarze . A opłacenie spotkań z autorami książek? Ci ostatni też już mają dosyć roboty za friko.
2019-02-24 08:36:37
Piotr
7'000 zł za m2. Brawo, cena jak u dewelopera. Jak zwykle w Szczecinie 2x drożej niż to kosztować powinno.
2019-02-24 08:09:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

kondolencje

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie