wtorek, 02 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe biblioteki – prace trwają

Nowe biblioteki – prace trwają

Nowe biblioteki – prace trwają
Data publikacji: 2019-02-24 07:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 1413 376798

Zakończyły się prace koncepcyjne dotyczące pierwszej w powojennej historii Szczecina biblioteki, która zostanie zbudowana od podstaw - przy zbiegu ulic Jarosława Iwaszkiewicza i Marii Dąbrowskiej na prawobrzeżu. Do października ma być gotowa pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę.

Konkurs na projekt architektoniczny wygrali Karol Barcz i Kamila Buczkowska. Wedle ich pomysłu nowa biblioteka, pełniąca funkcję centrum kultury, ma być podzielona na trzy bryły

– Staraliśmy się przeanalizować otoczenie i naprawić pewne błędy przestrzenne, które w naszej opinii występują na tym terenie – tłumaczył Karol Barcz po ogłoszeniu wyników konkursu w maju ub. roku. – Kształt i ułożenie brył nie jest przypadkowe. Uszanowaliśmy miejsce i kontekst.

Ale sam projekt trzeba było jeszcze uzupełnić.

- W pełni go uściśliliśmy - podkreśla Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Protokół z prac został podpisany. Jeden z trzech połączonych budynków będzie pełnił funkcje typowo biblioteczne, drugi będzie przeznaczony na multimedia, a trzeci będzie salą widowiskową. Zależało nam na tym, żeby sala mogła być dzielona na części, zależy od tego, jaka będzie publiczność. Trzeba było doprecyzować detale - takie jak na przykład miejsce, gdzie będą obsługiwane dzieci - które potem wpływają na komfort korzystania.

Na potrzeby nowej biblioteki zaprojektowano 37 miejsc postojowych, w tym trzy parkingi dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1858 m kw., a koszt budowy to 12 915 000 zł.

MBP prowadzi jeszcze jedną dużą inwestycję. Nowa filia powstaje bowiem przy placu Marii Teresy z Kalkuty w budynku należącym niegdyś do Książnicy Pomorskiej. Ma być przestronna, wyposażona w multimedia, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą w niej organizowane wydarzenia kulturalne.

- Napotkaliśmy pewne problemy, to budynek z końca XIX wieku, który po drodze został niezbyt dobrze wyremontowany - mówi Marcinowski. - Teraz trwa osuszanie. Na szczęście nie są to problemy, które psują nam plany. Prace mają zakończyć się do połowy przyszłego roku.©℗

(as)

Fot. Wizualizacja

Komentarze

HogoFogo
Biblioteka połączona z teatrem i przedszkolem - stąd taka cena. A gdzie miejsce na KFC pytam? Bardzo dobrze czyta sie zagryzając kurczakiem w panierce (choć ja osobiście wolę salceson ozorkowy).
2019-02-24 21:26:09
@Piotr
W przetargu okaże się znowu, że będzie drożej niż urzędnikom się wydawało.
2019-02-24 14:57:11
@cap kościelny
Ciesz się, że w 2015 roku udało się odstawić od władzy POstkomunistów, bo pod blokiem obok kościoła z dzwonnicą miał byś jeszcze minaret.
2019-02-24 14:56:29
cap kościelny
".. naprawić pewne błędy przestrzenne, .." Największym błędem w przestrzeni Osiedla Majowego, była zgoda na pobudowanie kościoła z dzwonnicą pod blokiem mieszlnym normalnych ludzi!!! Jesli pleban będzie waliłw swoje dzwony tuż za ścianą nowej biblioteki, to czytelnicy nie będą mieli możliwości skupienia się na lekturze...
2019-02-24 13:54:07
ZEZ
Ciekawe , czy znajdzie się tam miejsce na książki . A skąd się tam wezmą? Nie wszystkie biblioteki mogą liczyć na darmowe egzemplarze . A opłacenie spotkań z autorami książek? Ci ostatni też już mają dosyć roboty za friko.
2019-02-24 08:36:37
Piotr
7'000 zł za m2. Brawo, cena jak u dewelopera. Jak zwykle w Szczecinie 2x drożej niż to kosztować powinno.
2019-02-24 08:09:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie