niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Norbert Obrycki: Wyeliminujemy kopciuchowe piece

Norbert Obrycki: Wyeliminujemy kopciuchowe piece

Norbert Obrycki: Wyeliminujemy kopciuchowe piece
Data publikacji: 2019-10-03 14:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-05 12:13
Wywietleń: 1184 418978

Troska o środowisko jest jedną z naszych najbardziej odważnych deklaracji - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Norbert Obrycki, kandydujący do Sejmu w okręgu szczecińskim. I podkreślał, jak ważna jest ekologia dla jego formacji. 

- Zaczyna się sezon grzewczy - powiedział. - Niestety w wielu miejscach w Polsce to dogrzewanie jest za pomocą węgla i piecy kopciuchów. Węgiel jest coraz bardziej nieopłacalny, jeśli chodzi o wydobycie. W 2017 roku sprowadziliśmy ponad 8, 7 miliona ton węgla a rok później - ponad 13 milionów. To takie kierunki jak Rosja czy Mozambik. Hiszpania już ogłosiła, że odchodzi od węgla. My jako Koalicja Obywatelska wyraźnie zadeklarowaliśmy - i to była jedna z naszych najbardziej odważnych deklaracji w tych wyborach - odejście od węgla w energetyce w 2040 roku a najpóźniej do 2035 - wyeliminowanie piecy kopciuchów z naszego krajobrazu.

Polityk stwierdził, że to ważne sprawy, ponieważ 67 tysięcy Polaków rocznie choruje na raka płuc - i często te choroby kończą się tragicznie. Według niego obecny rząd robi za mało, żeby walczyć z kopciuchami.

- Drugim ważnym zjawiskiem jest sprowadzanie szkodliwych śmieci do Polski - dodawał. - Nasze prawo w tym zakresie powinno być bardziej restrykcyjne. Kolejna sprawa. Z szumnych zapowiedzi miliona aut elektrycznych mamy sześć tysięcy osiemset aut jeżdżących po Polsce. A ładowarek do nich, zresztą produkowanych w Szczecinie, mamy tylko osiemset na kraj.

Z kolei wiceprzewodnicząca sejmiku zachodniopomorskiego Teresa Kalina przypomniała, że nawet w konstytucji jest zapis, który zobowiązuje państwo do ochrony środowiska.

- Nie może być tak, że nasze dzieci na wzór Grety Thunberg walczą o czyste powietrze i ochronę środowiska - mówiła.©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Odnowiciel
Czekamy na lunarną energię odnawialną która wyeliminuje kopciuchy.Tylko dlaczego PO i PSL nie usunęło kopciuchów jak rządzili 8 lat, no PSL o wiele dłużej.Mogli usunąć kopciuchy i by dawno ich nie było i nie było problemu klimatycznego i Greta mogłaby się uczyć.
2019-10-05 11:01:52
Odp. do - sztabu wyborczego
Gdyby ta dziewczynka Greta, nie miala "Tegich Glow" za Soba... z korzeniami Mamusi wlacznie - to po za jej podworkiem, nikt by nawet o niej nie slyszal ??
2019-10-04 11:46:29
krotko
wyeliminujemy po/partie obciachu/
2019-10-04 09:19:27
hipok
Zapomniał dodać czym jeździ....
2019-10-04 07:04:44
No niestety...
Ale juz 13/10... PO-nownie znow Was Wyeliminujemy !!!
2019-10-04 00:09:26
sztab wyborczy
Ja proponuję dalszą ekologię - niech zlikwidują piece w domach a zamiast pieca każdy właściciel na sezon zimowy przyjmie członka PO by swoim ciałem ogrzewał dom, PS ta nachalna propaganda tej dziewczynki ze Szwecji przypomina mi historię Pawlika Morozowa - Wielkiego Wzoru Moralności Radzieckiej - donieść na Ojca dla Partii Komunistycznej, ta dziewczynka donosi na tych co nie trują dziwnym trafem....Niech Szwecja najpierw zlikwiduje u siebie TetraPaki i butelki PET to bedzie czyściej i mniej trucizn z utylizacji PET, potem niech Szwecja przestanie produkować Volvo, Scanie, Ericcsona, Ikee, zlikwiduje flote i koniecznie przyjmie więcej imigrantów itp
2019-10-03 23:37:45
Ojj ...
I Lewactwo po-umialo sie juz troche na komputerach to "po-tra-fia i co nie co"... PO-KO-piowac ?/!!
2019-10-03 22:48:13
Panie Olbrycki..
Zacznij pan od Jagiellonskiej 83..mamy piece na wegiel...zaraz bedziemy kopcic
2019-10-03 22:46:58
do komentarza z 18:35:15
Te mapy smogu są robione na zamówienie globalistów - zwróć uwagę tępy lemingu że Niemcy na tych mapach są prawie zielone a emitują tyle zanieczyszczeń co prawie cała Europa! Zobacz zagłębie Ruhry też zielone! Po za tym smog barania łąko to nie chemtrails które rozpylane są nad całą Europą i nad całym światem bo to program globalny! Co do liczby ludności to 7 mld to jest nic - Ziemia jest w stanie wyżywić i pomieścić nie miliardy ale biliony ludzi! Ciemna maso na koniec powiedz mi co ma wspólnego cO2 ze smogiem? CO2 to jeden z najbardziej pożytecznych gazów w atmosferze, gaz który ma prawie zerowy wpływ na klimat, gaz bez którego nie ma życia na naszej planecie, jest to gaz bezbarwny i bezwonny a jego emiterzy powinni być nagradzani a nie karani przez opłaty emisyjne!
2019-10-03 21:31:55
@KominkiMiminki
Kopciuchy to także kominki na drewno ! Całe Gumieńce, Pogodno, Warszewo, ......, osiedla domków jednorodzinnych Dąbia, Płoni, Śmierdnicy, itp., itd ..... ! Dym i pył z tych kominków to zagrożenie dla naszych płuc (rakotwórcze) większe niż dym z palenia węglem. W całej Skandynawii jest już zakaz palenia drewnem, a w Polsce kwitnie lobby handlu drewnem (dużo nielegalnej wycinki lasów, nikt lasów nie pilnuje, za mało ludzi) oraz lobby sprzedaży kominków marmurowych, kamiennych, metalowych/żeliwnych. Reszta całej politycznej walki z kopciuchami, to ściema wyborcza wszystkich opcji. W biznesie bez sentymentów. Rynkiem rządzi kasa..... ! Reszta się nie liczy ! Masz kominek na drewno w chacie, toś pan ................ !:)
2019-10-03 21:09:15
Antoni
A jaki mają dokładnie pomysł produkcji energii zamiast węgla. Pani Kopacz deklarowała będąc premierem, że będziemy korzystać z węgla. Łatwo jest wyjść i powiedzieć coś czego chce usłyszeć społeczeństwo. PO bardzo mało konkretne, nic nie jest podawane skrupulatnie, takie mówimy tylko do swoich wyborców, bo nie zyskamy nowych.
2019-10-03 20:28:10
No ale PIS inwestuje w węgiel ...Świat nas znowu wyprzedził:)))
Z powodu tego czym palimy w Polandii umiera ponda 47 tysięcy osób rocznie , czy trzeba więcej , czy może zamiast rozdawać kasę w np.500 i inne plusy inwestować i wspierać OZE ( odnawialne źródła energii) jak cywilizowany świat to czyni ??
2019-10-03 19:29:35
Do tego co neguje "Głos rozzsądku- proszę przeczytać z uwagą. "
I znowu nie chciało ci się doczytać do końca ... ty wolisz zdechnąć w dymie z ruskiego węgla sprowadzanego przez PIS i palić aż sąsiada domu widział nie będziesz?? To jest według ciebie lewactwo ??, czy może zastanów się prawaczku co pozostawisz swoim potomkom , bo Ziemia do takich jak TY woła o pomoc ...jest nas już ponad 7 miliardów i wciąż rośnie , jak co 5 -ty zacznie palić wąglem co zostanie ??? Dym i zgliszcza........
2019-10-03 19:19:28
chester
Miałeś 8 lat na wyeliminowanie smogu. Zamiast ze smogiem walczyłeś z emerytami i OFE. Teraz czas, żebyśmy zaczęli walczyć z tobą!
2019-10-03 19:11:55
Do tego bez pojęcia z 2019-10-03 18:35:15
Pytanie zasadnicze mędrcze: dlaczego gdy widzimy mapę Europy obrazującą kumulację Smogu, szkodliwych pyłów i twojej wyimaginowanej geoinżynierii POLSKA JAKO JEDYNA ŚWIECI NA CZERWONO ?? Czyżby kumulacja , czy może PATOLE ŚMIECIAMI PALĄ? Czy wszystkie samoloty wypuszczają gazy tylko nad Polską ?? Lepiej zamilcz zanim się bardziej skompromitujesz...
2019-10-03 19:09:09
Polska to nie Hiszpania
w Hiszpanii socjaliści doprowadzili do tego że nie można mieć paneli PV na własny użytek i trzeba ubiegać się o koncesje na wytwarzanie energii tak samo jak duże koncerny energetyczne... większość Hiszpanów zdemontowała instalacje PV... Przypominam też że średnie temperatura roczna w Hiszpanii to 13.30°C a w Polsce to 7.85°C - rzadko temperatura w Hiszpanii spada poniżej 0°C.
2019-10-03 18:43:58
@Głos rozzsądku- proszę przeczytać z uwagą.
To nie głos rozsądku tylko lewacki bełkot - CO2 stanowi około 3,5% wszystkich gazów cieplarnianych! Z tego 3,5% tylko około 3% wytwarza człowiek - czyli jak policzymy 3% z 3,5% to wyjdzie 0,1%! CO2 produkowane przez człowieka stanowi tylko 0,1% - jego wpływ na klimat jest prawie zerowy - klimat zależy wyłącznie od aktywności Słońca a w naszych czasach też niestety od geoinżynierii czyli programów modyfikacji pogody które odpowiedzialne są za anomalie pogodowe! Ze spalania węgla pochodzi tylko 10% CO2 produkowanego przez człowieka czyli 0,01% gazów cieplarnianych! Cała polityka klimatyczna to jeden wielki przekręt który nie ma nic wspólnego z ochroną naszej planety - chodzi tylko o kasę i władzę!
2019-10-03 18:35:15
Fantazy
Nikt mu nie powiedzial ze taki projekt jest juz realizowany?
2019-10-03 18:14:47
Zako
Na raka płuc można zachorować nie tylko z powodu palenia papierosów, a np. pracując w szkodliwych warunkach - chemiczne wyziewy, pyły, dymy. Ten dym z kopciuchów też może przyczyną zniszczenia płuc, zwłaszcza, że nie tylko węgiel się w nich pali, ale też i wszelkie śmieci. Dotychczasowe rządy nie poradziły sobie z wymianą pieców na bardziej bezpieczne. Program PIS 'Czyste powietrze' chyba się nie udał i stracono dotacje unijne na ten cel. Dziękuję, że @Głosowi rozsądku chciało się opisać w zwięzłej formie stan degradowania naszej Ziemi. My chyba przeżyjemy, ale czy młodzi też?
2019-10-03 18:00:43
Ha!
Zlikwidujmy papierosy! TAK!
2019-10-03 15:40:58
Obywatel Norbert zlikwiduje piece i każdemu wstawi mały, ogrzewczy reaktorek atomowy,
Albo na dachu śmiga napędzana wiatrem.
2019-10-03 15:23:38
Głos rozzsądku- proszę przeczytać z uwagą.
Cywilizacja przemysłowa, globalna, która powstała wyłącznie dzięki dostępowi do kopalin (od maszyny Watt'a począwszy), i nadal w nich trwa (odchodząc często i zupełnie bezsensownie od atomu) pogrąży znany nam świat. Ekosfera Ziemi sprzyjającej krótkiemu istnieniu homo sapiens sapiens to system, zależny od wielu czynników. W tym aktywności słońca (bardzo niskiemu obecnie), ekliptyki, nachylenia osi planety. Ale pompujemy w ten system do tej pory związany w kopalinach gaz cieplarniany CO2 w ilości nie porównywalnej z niczym (cały naturalny wulkanizm ziemi to 1% emisji CO2) emitujemy 'produkcją' mięsa metan (także gaz cieplarniany), równocześnie wycinając MASOWO roślinność która wiąże CO2, uwalniając równocześnie potrzebny nam O2. Czyli w sposób stały naruszamy dotychczasową równowagę, która w ogóle umożliwiła wzejście człowieka, jako dominującej species. Zachwianie równowagi w eko/biosferze jak się może skończyć inaczej niż zmianą warunków życia/przeżycia homo sapiens sapiens na ziemi? Osobiście uważam, ze jest po zawodach, ale może da się to jeszcze spowolnić, na przykład dzięki energetyce jądrowej i zakończeniu globalnego szaleństwa konsumpcyjnego, odejścia od ilości produktów na rzecz ich jakości, takiej jaka była możliwa z powodzeniem jeszcze w latach 60tych, 70tych, kiedy fabrykowano produkty długotrwałe. N.p. pamiętacie Mercedesy serii 123, w ktorych poważniejsze awarie miały miejsce dopiero po 900 000 kilometrów? "Najbardziej ekologiczny samochód świata" - tak nazwał tę serie z silnikami diesla mój kumpel. Buty? Telewizory? Sprzęt grający? Który u mnie na przykład po 30 latach gra do tej pory? Ile "jadą" nasze telewizory przeciętnie? Samochody? W "Levisach" kupionych w latach 80tych potrafiłem chodzić 10 lat...Używam do dzisiaj aerografów amerykańskich z lat 50 tych..produkowanych w de facto manufakturach. Nadal noszę "szwajcara" dziadka z lat 40tych... Globalizm, który był reklamowany ludziom jako 'koniec historii' i dobrobyt nabił kabzy i nabija nadal garstce ludzi. Reszta, w tym fachowcy n.p. rzemieślnicy ledwo łapie oddech. Wszystko można kupić i sklepy są pełne, tylko kasy brak, "weź kredyt" - na telewizor, który siądzie po dwu, trzech latach, miesiąc po skończeniu się gwarancji... Meble, które rozejdą się po pierwszej przeprowadzce (pamiętacie meble naszych dziadków?, drzwi w starych domach? okna, które trzymają ponad sto lat?) I wy, Bracia Denialiści, mówicie, że "lewaki'/lewica chce, lub wyciąga Wam kasę z kieszeni nagłaśniając nadchodzącą katastrofę ekologiczną i dążąc do zmian? I do tego wszystkiego dochodzi system bankowy/światowy, który od dawna tworzy "produkty finansowe" nie mające żadnego pokrycia w niczym ani standardach złota, srebra, produkcji rzeczywistej. Jest tylko grą w pompowanie kolejnych baniek finansowych, za które, kiedy pękają każą zapłacić WAM, NAM, WSZYSTKIM? To też lewaki? Nie widzicie, że ofiarami tego syfu jesteśmy wszyscy i że oni to rozpier..ją? Podczas gdy my wychylamy ledwo łby z kredytów, truci, skazani na nich, manipulowani reklamą, sztucznym tworzeniem idiotycznych potrzeb? Podzieleni przez nich ideowo, rozgrywani przy każdej okazji? Oferujący systemowi globalnego samobójstwa swoje dane osobiste?
2019-10-03 15:14:26
czytam
Tak ! Jestem za likwidacją kopciuchów - całkowity zakaz palenia albo śmierć ! Przyczyną raka płuc jest przecież palenie papierosów !
2019-10-03 15:08:42
Tak uważam ...
w końcu patole co dostają 500+ na "małpki" i fajki ( 1,5 milina sprzedawanych sztuk dziennie) powinni być zmuszeni do modernizacji palenisk, a pracodawca powinien wypłacać ten "prezent" tylko w przypadku gdy choćby 1 rodzic pracuje !!! Z czystego powietrza skorzystamy wszyscy , nie tylko dziecioroby.
2019-10-03 15:01:20