Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Nieznani sprawcy zdewastowali i okradli Dom Samotnej Matki w Koszalinie

Data publikacji: 01 października 2019 r. 11:02
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2019 r. 10:27
Nieznani sprawcy zdewastowali i okradli Dom Samotnej Matki w Koszalinie
 

Dom Samotnej Matki miał być oddany 30 listopada br. po gruntownym remoncie. Jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek (30 września) nieznani sprawcy weszli do odnawianego budynku w Koszalinie. Nie dość, że ukradli elementy armatury, to odkręcili wodę i zalali gotowe do eksploatacji pomieszczenia. Sprawę wyjaśnia policja.

Ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wydał oświadczenie. Czytamy w nim: „Jesteśmy zasmuceni i głęboko poruszeni z powodu aktu wandalizmu, jaki dokonał się w nocy z 29 na 30 września w remontowanej placówce Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Sprawcy zdewastowali łazienki, wyrywając sanitariaty i uszkadzając hydraulikę, co spowodowało zalanie wodą całego domu. To, co się wydarzyło, jest dla nas bolesne tym bardziej, że wsparcie na dobiegający końca generalny remont otrzymaliśmy również od wielu zwykłych ludzi, którzy podzielili się z nami swoim wdowim groszem. (…) Niestety, po wstępnym oszacowaniu strat, termin oddania budynku dla naszych podopiecznych, który przewidywaliśmy na 30 listopada staje się coraz bardziej nierealny. W tych smutnych okolicznościach, dziękujemy ludziom dobrej woli za słowa wsparcia i modlitwy”.

Podejrzenie o akt wandalizmu pada na tak zwanych złomiarzy, którzy zapewne chcieli elementy urządzeń sieci kanalizacyjnej sprzedać w skupie. Wyjęte, czasem za pomocą uderzeń młotka, baterie spowodowały wyciek wody na przestrzeń całego budynku aż do piwnicy. Szukaniem złodziei i wandali zajęła się policja.

Przypomnijmy, że 16 listopada 2018 roku podpisana została umowa na dofinansowanie ze środków unijnych projektu pt. „Przebudowy budynku Domu Samotnej Matki w Koszalinie celem świadczenia wysokiej jakości usług społecznych”. Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która jest wnioskodawcą projektu, otrzymał wsparcie w kwocie blisko 1,9 miliona złotych z budżetu województwa. Koszt odnowy to 2,5 mln zł. Wykonawcą prac od lutego br. było miejscowe Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Inchem.

Warto podać, że Dom Samotnej Matki w tym miejscu działał 28 lat. Przyjął blisko 600 matek z dziećmi oraz noworodki Gabrysia i Marysię/Zosię w swym Oknie Życia. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Pracownicy firmy Inchem zajmowali się przebudową Domu Samotnej Matki przy ulicy Wojska Polskiego w Koszalinie. Budynek miał służyć osiemnastu kobietom z dziećmi.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ tak to jest
2019-10-02 09:31:18
- dozorcą i psy jak na składzie węgla?
tak to jest
2019-10-01 18:30:38
remont za 2,5 mln zł a nie stać ich na dozorcę za 2 tys.?!
Gość
2019-10-01 14:34:18
Albo nie zostało wypłacone wynagrodzenie ktòrymś pracownikom.i po prostu się zemścili?!.wszystko jest prawdo podobne.
czytam
2019-10-01 12:16:45
Nie karałbym ich więzieniem , tylko maksymalnie finansowo . A jeśli to bezdomni złomiarze bez majątku, to latami pracy za miskę zupy . I to za zarobione pieniądze , a nie z Caritasu . Tylko ,że będzie im wybaczone a egzekucja odszkodowań pewnie nie do zrealizowania .
A dlaczego te Matki sa Samotne...?
2019-10-01 12:13:41
Przy az tyyylu milionach.... Mezczyzn w calej Polsce ! Moze Ktos wpierw i to dokladniej wyjasni...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA