Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dom Samotnej Matki w Koszalinie całkiem nowy

Data publikacji: 20 maja 2019 r. 20:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:40
Dom Samotnej Matki w Koszalinie całkiem nowy
 

- Wszystko będzie nowe, aby służyło przez następne 30 lat – powiedział w poniedziałek (20 maja) ksiądz Tomasz Roda, dyrektor koszalińskiego Caritas. Trwa remont Domu Samotnej Matki i zbiórka pieniędzy na wyposażenie obiektu, który ma służyć osiemnastu kobietom z dziećmi.

Przypomnijmy, że 16 listopada 2018 roku podpisana została umowa na dofinansowanie ze środków unijnych projektu pt. „Przebudowy budynku Domu Samotnej Matki w Koszalinie celem świadczenia wysokiej jakości usług społecznych". Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która jest wnioskodawcą projektu, otrzyma wsparcie w kwocie blisko 1,9 miliona złotych z budżetu województwa. Koszt odnowy to 2,5 mln zł. Wykonawcą prac jest miejscowe Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Inchem.

- Możemy się cieszyć, że wszystko idzie zgodnie z planem i jesteśmy na półmetku prac – nie kryje ks. Tomasz Roda.

Od lutego tego roku trwa przebudowa budynku, która zmieni sposób użytkowania poddasza i obiektu gospodarczego. Nadto wzbogacona o elementy zewnętrzne: windę i schody. Przede wszystkim, w ramach realizacji projektu, rozszerzona zostanie część mieszkalna dla matek samotnie wychowujących dzieci oraz sióstr prowadzących placówkę. Docelowo będzie osiem dwuosobowych pokojów, cztery pomieszczenia na poddaszu i dwa dla obsługi. Nadto wyodrębniony zostanie pokój dla matek ze starszymi dziećmi.

- Roboty wewnętrzne są zaawansowane, trwają prace wykończeniowe, w tym poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego – powiedział Romuald Wanowicz, prezes zarządu firmy Inchem. - Przed nami budowa windy przy bocznej części budynku, która ruszy po pracach elewacyjnych.

Wykonawca ma czas do końca listopada br. Jednak z uwagi na cele społeczne chce odnowiony obiekt oddać wcześniej. Warto podać, że Dom Samotnej Matki w tym miejscu działał 28 lat. Przyjął blisko 600 matek z dziećmi oraz Gabrysia i Marysię/Zosię w swym Oknie Życia.

Potrzeb jest znacznie więcej. Chodzi o niezbędne wyposażenie, od tapczanów do pralek i sztućców w kuchni. Siostra Barbara Wilkowska, dyrektor placówki, zaprasza do zbiórki datków na rzecz Domu Samotnej Matki. W niedzielę (2 czerwca) o g. 18 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznej wystawiony zostanie spektakl pt. „Dulscy” na motywach tragifarsy Gabrieli Zapolskiej. Wykonawcami będą uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecinka. Bilety-cegiełki w cenie 20 zł do nabycia w siedzibie Caritas. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Pracownicy firmy Inchem pracują wewnątrz i na zewnątrz przebudowywanego Domu Samotnej Matki przy ulicy Wojska Polskiego w Koszalinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wciśnie się wszędzie.
2019-05-21 09:49:28
Następne źródło finansowania Partii Watykańskiej z Skarbu Państwa. Mafia wciśnie się wszędzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA