czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Niepodległości jeszcze czyszczą

Niepodległości jeszcze czyszczą

Niepodległości jeszcze czyszczą
Data publikacji: 2015-11-26 15:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 2319 42458

Najwcześniej ok. godz. 18 w czwartek (26.11.) odblokowana zostanie dla ruchu samochodów przebudowana jezdnia al. Niepodległości w Szczecinie, a dokładnie jej nitka od Bramy Portowej w kierunku pl. Żołnierza Polskiego.Taką informację przekazał nam Jarosław Gaszyński, rzecznik prasowy Energopolu Szczecin S.A., generalnego wykonawcy inwestycji. Na drodze od wczesnego rana trwa usuwanie materiałów budowlanych i sprzętu z pasów jezdni oraz ich czyszczenie.

W ruch poszły agregaty prądotwórcze do pompowania wody, bo jezdnia jest zmywana. Jak zauważyli nasi Czytelnicy, zresztą nie tylko dziś, drogowcy wykazują się sporą nonszalancją i specjalnie nie przejmują się tym, że wodą pod ciśnieniem zmywają pobudowlany szajs, w tym np. resztki betonowej zaprawy, czy lepiszcza fug wprost do nowo ułożonej przez siebie, tyle że wcześniej, kanalizacji. I jak sygnaizują, już widać, że na nowiutkiej asfaltowej nawierzchni zaczęły się tworzyć „oczka wodne". W ocenie naszych Czytelników, wszelkim standardom urągają wciąż warunki, w jakich prowadzone są roboty brukarskie, a chodzi o używanie pił do cięcia kamiennych bloków płyt chodników. Organizacja prac powoduje, że przechodnie wdychają regularnie pył, którego tumany unoszą się wkoło podczas docinania płyt.

Z uwagi na fakt, że przez najbliższe dni robotnicy jeszcze nie zejdą z placu przebudowy i nie zniknie stąd niezbędny do prac wykończeniowych sprzęt budowlany, zamknięty pozostanie na ten czas urządzony między jezdnią i ścieżką rowerową wzdłuż jezdni, wykładany kostką, nowy pas drogi z miejscami do parkowania.

Przypomnijmy, że przebudowa tego krótkiego odcinka alei w centrum za niespełna 6 mln zł rozpoczęła się - po odkładaniu jej w czasie przez ZDiTM, za każdym razem ze względu na jakieś ważne okoliczności - tego lata, w lipcu. Miała zająć Energopolowi - według umowy - 90 dni. W pełnej krasie w nowym kształcie z nową zielenią mieliśmy ją ujrzeć gotową do użytku i pełnej eksplotacji już 7 października.

Rychło okazało się, że ziemia kryje neispodzianki, których autorzy dokumentacji projektowej w papierach nie uwzględnili. Były więc rury, których być nie było, włącznie z resztkami starego ciepłociągu, który wcześniej na nowy wymieniał SEC, potem przerdzewiały, choć podłączony do sieci gazociąg, wreszczie azbestowa rura wodociągu. I najpierw przeprojektowywanie, a potem dodatkowe roboty. Przy okazji projektanci zapomnieli, że wzdłuż przesuniętej nitki nowej jezdni do torowiska rosną drzewa. No i przyszedł czas kolejnych konsyliów, korekcyjynch przycinek korzeni i koron drzew. Energopol wystąpił o wydłużenie terminiu robót o pięć tygodni. I w nowej dacie, do 14 listopada, jednak znów się nie wyrobił. Jest za to nadzieja, że z „prezentem" przed  mikołajkami chociaż zdąży. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Czwartek (26.11.2015), czyli przed zapowiadanym otwarciem popołudniowym jezdni dla ruchu samochodów, obrazki z placu przebudowy w al. Niepodległości.

 

 

 

 

Niepodległości jeszcze czyszczą Niepodległości jeszcze czyszczą Niepodległości jeszcze czyszczą Niepodległości jeszcze czyszczą Niepodległości jeszcze czyszczą Niepodległości jeszcze czyszczą

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie