Czwartek, 21 września 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Niepodległości czeka na Joannę d’Arc [GALERIA]

Data publikacji: 20 listopada 2015 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Niepodległości czeka na Joannę d’Arc
 

Jest trawa z rolki, są graby i lipy. Pojawiła się odnowniona zabytkowa pompa-atrapa. A w dniu otwarcia staną donice z całą zieloną resztą. I tylko wiążącej daty brak. Na zamkniętej od lata tego roku nitce al. Niepodległości w Szczecinie między Bramą Portową i pl. Żołnierza Polskiego przebudowa trwa, choć minęły już dwa wyznaczone na zakończenie inwestycji terminy.

Teraz z Energopolu Szczecin S.A., spółki, która jest generalnym wykonawcą robót, dotarła do nas wieść, że zamierza uporać się z tym dziełem do końca listopada.

- Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego o wydłużenie terminu o dwa tygodnie w stosunku do daty, określonej poprzednim aneksem, który zakładał ukończenie prac do minionej soboty, 14 listopada - przyznał Jarosław Gaszyński, rzecznik prasowy Energopolu, w rozmowie z „Kurierem".

Postęp widać o tyle, że Energopol usunął wreszcie bariery, które zagradzały po jednym pasie do jazdy na wprost przez Bramę Portową do pl. Zwycięstwa i przez pl. Żołnierza Polskiego w kierunku Bramy Królewskiej i dalej Trasy Zamkowej dla aut, które wyjeżdżają z ul. Obrońców Stalingradu. Zwężenia zniknęły. 

Natomiast trwają roboty brukarskie przy układaniu kostki w nowym pasie miejsc parkingowych oraz urządzanie chodnika, a przy okazji prace przy regulacji wysokości studzienek kanalizacyjnych. Likwidowana jest też większość samowolek przy wejściach do lokali użytkowych w parterach kamienic i budynków w postaci obskurnych schodków, wykraczających poza granice działek przynależnych do nieruchomości. Do czasu przebudowy ZDiTM tolerował ten stan rzeczy mimo że te „potworki" wchodziły w należący do gminy pas drogi publicznej.

Jak zapowiada rzecznik Energopolu, dopiero w dniu oddania nitki jezdni, miejsc parkingowych, ścieżki rowerowej i chodników do użytku w alei ustawione zostaną także przewidziane w projekcie „upiększania" i „zazieleniania" jej donice z roślinami ozdobnymi.

W alei - według projektu budowlano-wykonawczego przygotowanego dla całej inwestycji przez Pracownię Projektową Maciej Sochanowski - pojawić się powinny między innymi w dwóch odmianach róże (410 krzewów), kosodrzewina i trawy ozdobne. I krokusy w czterech odmianach w liczbie 17 200 sztuk. A wśród nich ma też rozkwitnąć niezwykła ’Joanna d’Arc’. CP

Cały artykuł w magazynie „Kuriera Szczecińskiego” (20.11.) i w e-wydaniu

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

na zdjęciu: Energopol wystąpił do ZDiTM o przesunięcie o kolejne dwa tygodnie aneksowanego już terminu ukończenia robót, czyli listopadowy długi finisz na placu przebudowy alei Niepodległości w Szczecinie.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tylko pytam...
2015-11-20 13:12:59
"... zamierza uporać się z tym dziełem do końca listopada..." Redakcjo Szanowna, KTÓREGO roku? Czy chodzi o tą Joannę z Arc spaloną żywcem na stosie przez kościół katolicki? tylko pytam...
Pete
2015-11-20 10:42:09
Ładnie aleja wyglądać zaczyna i niech się nie śpieszą na termin lecz zrobią wszystko dokładnie i powoli żeby się chodniki zaraz nie pozapadały.Przydałoby się jeszcze zliwkwidować te paskudne kartonowe reklamy i elementy kolorystycznie odbiegające od miejsca - takie to paszkwile że aż dziw. Po co w oknie wielki biały napis "Promocja" - czy ktoś jeszcze dzisiaj zwraca uwagę na takie bzdety ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA