Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Niedziela z drzewami. Od Muzeum Techniki w park Kownasa

Data publikacji: 2021-10-30 07:11
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-31 08:37
Niedziela z drzewami. Od Muzeum Techniki w park Kownasa
Rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie niemal bezlistnym to nie lada wyzwanie. Tym bardziej na niedzielny spacer przez park im. Stefana Kownasa. Fot. Mirosław WINCONEK  

Przez park wysokich drzew, którego patronem jest jeden z najsłynniejszych szczecińskich botaników, poprowadzi najbardziej znany i lubiany przewodnik po miejskiej zieleni. Tym razem - czyli już w najbliższą niedzielę - uczestnicy spaceru będą mieli okazję nauczyć się rozpoznawania drzew i krzewów, które częściowo już straciły liście.

Mowa o Pawle Madejskim, prowadzącym blog i profil na społecznościowym portalu poświęcony drzewom i krzewom Szczecina - autorze interaktywnej mapy zielonych okazów, jaka została włączona w system informacji przestrzennej naszego miasta. Który już w niedzielę (31 października) wszystkich chętnych oprowadzi po parku im. Stefana Kownasa.

To dawny Cmentarz Niemierzyński (Nemitzer Friedhof) czynny jeszcze do początku lat 50. ubiegłego wieku, który dopiero w latach 70. przekształcony w teren rekreacyjny, zyskując nieformalną nazwę Parku Dendrologicznego. Jego patronem stał się zasłużony dla Szczecina twórca i pierwszy kierownik Katedry Botaniki d. Akademii Rolniczej, a też prekursor i wielki orędownik budowy Ogrodu Botanicznego w Szczecinie.

- W trakcie spaceru poprzyglądamy się rosnącym w parku drzewom i krzewom, które już częściowo utraciły liście. Spróbujemy nauczyć się je rozpoznawać szukając charakterystycznych cech: po pokroju drzewa, strukturze kory, kształcie i kolorze pędów oraz pączków - zapowiada Paweł Madejski. - W żadnym innym szczecińskim parku nie spotkamy tylu pięknych buków zwyczajnych w odmianie zwisającej. Jest też sporo innych ciekawych i niezwykłych okazów zieleni - badania dendrologiczne pozwoliły odnotować występowanie 82 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, ale o nich opowiem już podczas spaceru. Zapraszam.

Jesienny - zaplanowany na dwugodzinny - spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów wystartuje sprzed przystanku tramwajowego „Muzeum Techniki", przy ul. Niemierzyńskiej. Zbiórka o godz. 11.

Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. Uwaga: podczas spaceru należy pamiętać o przestrzeganiu aktualnych zaleceń bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ Robert
2021-10-31 19:23:33
"Co oni robili przez tyle lat ???" Od_PO_wiedź; DOKTORATY.
Robert
2021-10-31 07:20:11
Ten nygusy z akademii rolniczej przez ponad pół wieku ani nie potrafili zadbać o ogród dendrologiczny ani stworzyć ogrodu zoologicznego. Dobrze, że tej szkółki już nie ma, niestety wstyd pozostał. Co oni robili przez tyle lat ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA