Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Jesienny spacer wśród zieleni. Od róż po pomnikowe dęby, buki i głazy

Data publikacji: 2021-10-22 12:18
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-22 12:18
Jesienny spacer wśród zieleni. Od róż po pomnikowe dęby, buki i głazy
Sobota na trasie od Różanki po park im. Stefana Kownasa? To jest pomysł! Fot. Mirosław WINCONEK  

Kto chce ciekawie spędzić sobotnie południe i szuka niebanalnego pretekstu do wyjścia z domu, ten ma szansę podjąć zielone wyzwanie. Czyli wziąć udział w spacerze, który poprowadzi Paweł Madejski - przewodnik i pasjonat szczecińskiej przyrody, autor bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconych drzewom i krzewom Szczecina.

Tym razem rozpoznawanie zielonych okazów odbędzie się w wyjątkowo przyjaznej jesiennej odsłonie. „To najlepszy czas, aby wzbogacić zwoje zielniki o kolorowe liście drzew" - przekonuje najbardziej znany i lubiany przewodnik po zieleni Szczecina, który tym razem poprowadzi pasjonatów przyrody trasą od Różanki po park im. Stefana Kownasa.

- Oprócz róż w Ogrodzie Różanym mamy również bogactwo innych gatunków drzew i krzewów. Niedaleko wejścia wita nas niewielki, ale wspaniale przebarwiony krzew trzmieliny. Listki z miękkimi igłami na metasekwoi chińskiej wciąż jeszcze są na gałązkach. Igły modrzewia zaczynają żółknąć i wkrótce opadną. Młoda jodła jednobarwna z roku na rok jest coraz wyższa, a obok niski i rozrastający się na boki nietypowy miłorząb dwuklapowy. Cisy ze swoimi charakterystycznymi czerwonymi owocami. Różne gatunki jabłonek ozdobnych, klony kolchidzkie i jesionolistny pstry, dereń świdwa i szakłak z ciemnymi pojedynczymi owocami. A poza tym wszystkim jeszcze dęby czerwone, graby, jesiony - opowiada Paweł Madejski.

Spacer powiedzie od Różanki przez rejon ul. Zaleskiego po tzw. Park Dendrologiczny. Z czytelnym układem alei, przypominających o historii tego miejsca. Dawny Cmentarz Niemierzyński (Nemitzer Friedhof), czynny jeszcze do początku lat 50. ubiegłego wieku, został w latach 70. przekształcony w park. Natomiast jego patronem stał się Stefan Kownas, zasłużony dla Szczecina twórca i pierwszy kierownik Katedry Botaniki d. Akademii Rolniczej.

- W żadnym innym szczecińskim parku nie spotkamy tylu pięknych buków zwyczajnych w odmianie zwisającej. Jest też sporo innych ciekawych i niezwykłych okazów zieleni. Badania dendrologiczne pozwoliły odnotować występowanie 82 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Ale o nich już podczas spaceru. Zapraszam - przekonuje Paweł Madejski.

Jesienny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - od Ogrodu Różanego po park im. Stefana Kownasa - odbędzie się już w sobotę (23 października). Wystartuje sprzed „ptasiej fontanny" o godz. 11.

Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. Uwaga: podczas spaceru należy pamiętać o przestrzeganiu aktualnych zaleceń bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA