piątek, 27 listopada 2020r.

Niedziela z bombą na Łasztowni. Ewakuacja ludzi i saperzy w akcji [GALERIA] (akt. 4)

Data publikacji: 2020-08-23 05:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-24 09:54
Niedziela z bombą na Łasztowni. Ewakuacja ludzi i saperzy w akcji
 

Od godz. 5 w niedzielę (23 sierpnia) rozpoczęła się ewakuacja ludzi z Międzyodrza i części Podzamcza w Szczecinie przed akcją usunięcia wielkiej bomby odnalezionej na terenie dawnego Portu Rybackiego Gryf na wyspie Łasztownia.  Kilka minut po godz. 6, saperzy dostali sygnał, że mogą przystąpić do podjęcia i wywozu niewybuchu. Cała operacja już się zakończyła, a ewakuowani opuścili SDS, gdzie trwają teraz ostatnie prace porządkowe. Na swoje zwykłe trasy wróciły autobusy i tramwaje, a dla samochodów otwarte zostały zablokowane wcześniej ulice.

O świecie w pierwszej kolejności zablokowany został przejazd dla samochodów ul. Wyszyńskiego w kierunku mostu Długiego. Ważącą 250 kg (z czego ok. połowa to materiał wybuchowy) niemiecką bombę lotniczą SC 250L/2 odkryto w minionym tygodniu na terenie należącym do Gryf Nieruchomości (teren między Starą Rzeźnią a nabrzeżem Bułgarskim).

Przygotowania do usunięcia bomby z Łasztowni

Przygotowania do operacji podjęcia i wywiezienia niewybuchu trwały kilka dni. W ocenie saperów potencjalny promień rażenia w przypadku wybuchu tej bomby to ok. 1,2 km. Na czas wydobycia i wywozu pocisku wprowadzane były stopniowo czasowe blokady kilkudziesięciu odcinków ulic w centrum oraz w rejonach tras wjazdowych i wyjazdowych z miasta. Wstrzymane na kilka godzin zostało kursowanie tramwajów i autobusów przez Bramę Portową, a dla poszczególnych linii wyznaczono trasy skrócone lub objazdowe. ZDiTM uruchomił linie autobusowe zastępcze.

Akcja usunięcia bomby z Łasztowni

Strefę ewakuacji mieszkańców i planowaną trasę przewozu podjętego przez saperów niewybuchu zabezpieczała policja i straż miejska. W zabezpieczeniu akcji uczestniczyli również żołnierze m.in. z formacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozstawiono posterunki regulacji ruchu, by nikt nie znalazł się w strefie podczas wywozu niewybuchu. Zakończenie całej operacji planowane było do godz. 9.

Ewakuacja mieszkańców do SDS-u

Czas całej operacji mieszkańcy mogli przeczekać w Szczecińskim Domu Sportu. Tam przed ich przyjazdem zdezynfekowano trybuny. Przygotowano dla nich łóżka polowe i stoliki z krzesełkami. Zapewniono też barek z wodą, herbatą i kawą. Tych, którzy zdecydowali się skorzystać i spędzić czas w zastępczym lokum było jednak niewielu. W pomieszczeniach dla 200 osób po godz. 6 przebywało ledwie kilkanaście. Tylko trzynaście osób skorzystało z przewozu autobusem zastępczym, a w sumie z rejonu akcji ewakuowanych zostało 46 osób. Większość mieszkańców sama opuściła domy wcześniej i zadbała o pobyt w innych miejscach.

Ewakuacja mieszkańców Podzamcza - usunięcie bomby z Łasztowni

Kilka minut po godz. 6 saperzy dostali sygnał, że mogą przystąpić do podjęcia i wywozu niewybuchu. Po kilkudziesięciu minutach bomba opuściła Szczecin. Cała operacja już się zakończyła, a ewakuowani opuścili SDS, gdzie trwają teraz ostatnie prace porządkowe po pobycie w nim niewielkiej grupki osób.

Autobusy i tramwaje wróciły na swoje stałe trasy. Przejezdne dla samochodów są już też zablokowane wcześniej ulice z rejonami Bramy Portowej, mostu Długiego i Trasy Zamkowej włącznie.

Po zakończonej akcji za dobrą współpracę ze służbami mieszkańcom Szczecina podziękowało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Jednocześnie dziękujemy wszystkim służbom zaangażowanym w akcję za jej sprawne i profesjonalne przeprowadzenie - podkreślał Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

(MIR)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

super
2020-08-24 09:32:07
Wielkie podziękowania dla Prezydenta Krzystka za sprawnie przeprowadzoną akcję.
krzychu
2020-08-23 11:44:36
Strażnicy miejscy pierwsi do karania za brak maseczek, a sami albo ich nie noszą, albo noszą na brodzie. Czy ta pani przy autobusie dostanie mandat od kolegów za brak maseczki?
Doktor
2020-08-23 11:12:42
Pani strażnik miejska z ostatniego zdjęcia, proszę prawidłowo założyć maseczkę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ