piątek, 04 grudnia 2020r.

Bomba na szczecińskiej Łasztowni. Będzie ewakuacja

Data publikacji: 2020-08-18 12:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-19 16:32
Bomba na szczecińskiej Łasztowni. Będzie ewakuacja
 

W najbliższą niedzielę (23 sierpnia) o godzinie 5 rano rozpocznie się ewakuacja kilkuset mieszkańców Szczecina. To efekt planowanego wydobycia bomby z czasów II wojny światowej, którą znaleziono na Łasztowni. Ewakuacja obejmie przede wszystkim mieszkańców Starego Miasta. Na czas działań saperów zmieniony zostanie ruch samochodów i komunikacji miejskiej w tym rejonie Szczecina.

Niemiecką bombę z czasów II wojny światowej (symbol: SC 250) znaleziono w czwartek 6 sierpnia podczas prac na szczecińskiej Łasztowni na terenie należącym do spółki Gryf Nieruchomości.

- To nie pierwszy ładunek wybuchowy z czasów wojny, jaki znaleziono w tym rejonie. W 2013 roku mieliśmy podobny przypadek. W czwartek 13 sierpnia zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, który opracował działania, jakie zostaną podjęte w związku z akcją wydobywania bomby. Ustalono zasady ewakuacji ludności z tego rejonu miasta. Wszystko odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 sierpnia - wyjaśnił Szczepan Stempiński, pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. bezpieczeństwa.

Ponad kilometr zasięgu rażenia

Ewakuacja rozpocznie się o godzinie 5 rano. Dotyczyć będzie mieszkańców ulic: Kłodnej, Panieńskiej, Środowej, Kurza Stopka, Mała Odrzańska, Wielka Odrzańska i Osiek.

- Bomba waży 250 kilogramów, zawiera 130 kilogramów ładunku wybuchowego. Zasięg rażenia wynosi 1,2 kilometra. Chcemy, aby ewakuacja przebiegła jak najszybciej i jak najsprawniej. Od tego zależy, kiedy do akcji przystąpią żołnierze z 5 Brygady Saperów. Bomba po wydobyciu zostanie przewieziona na poligon drawski i tam zneutralizowana - tłumaczy Mirosław Pieczykolan, zastępca dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Poglądowe zdjęcie bomby

Fot. UM Szczecin

Ewakuacja kilkuset mieszkańców

Na razie nie wiadomo, ile osób zostanie poddanych ewakuacji. Miasto liczy, że będzie to kilkuset mieszkańców Starego Miasta.

- Do każdego mieszkania przy ulicach Kłodnej, Panieńskiej, Środowej, Kurza Stopka, Mała Odrzańska, Wielka Odrzańska i Osiek trafi patrol Straży Miejskiej z informacją, co należy zrobić w czasie ewakuacji i dlaczego jest ona konieczna. W niedzielę 23 sierpnia o godzinie 5 rano na ulicach Panieńskiej i Mściwoja II będą czekać autobusy, którymi mieszkańcy zostaną przetransportowani do szczecińskiego Domu Sportu przy ulicy Wąskiej. Zostanie im zapewniona pomoc socjalna i medyczna, maseczki, płyny dezynfekujące - stwierdził Pieczykolan.

Na mapce: miejsca podstawienia autobusów komunikacji miejskiej

Jak długo potrwa akcja saperów?

- Prace będą zależeć od tego, jak sprawnie zostanie przeprowadzona ewakuacja. Liczymy na odpowiedzialność mieszkańców - dodał Pieczykolan.

Miasto przewiduje jednak, że cała akcja powinna zostać zakończona około godziny 9. W czasie wydobywania bomby zostanie zmieniona komunikacja w tym rejonie Szczecina.

- Będzie zamknięty dojazd na Prawobrzeże ulicami Gdańską, Energetyków i Trasą Zamkową. W ten rejon Szczecina będzie można dotrzeć ulicami Granitową i Krygiera. Zmieniony zostanie ruch autobusów i tramwajów na czas ewakuacji. O wszystkich zmianach będziemy informować - zapewnia Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. ©℗

(dar)

Na zdjęciu: Przedstawiciele władz miasta informowali na konferencji o szczegółach niedzielnej ewakuacji mieszkańców.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Starsi Panowie
2020-08-19 13:27:19
@Bronek..... Jak Tys mnie chlopie teraz zaimponowal :-) Normalne podejscie do "njusow"....
Bronek
2020-08-19 10:14:46
Kiedy przyjdą wysiedlać dom, ten, w którym mieszkasz na Łasztowni, kiedy rzucą przed siebie grom, kiedy runą żelaznym wojskiem i pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą - ty, ze snu podnosząc skroń, stań u drzwi i się ewakuuj. Autobus wywiezie cię na basen SDS. Nie zapomnij o stroju kąpielowy.
spowieź sapera
2020-08-18 23:01:32
Z jakich konkretnie jednostek wzywani są saperzy, gdy w Szczecinie znaleziona zostanie bomba-?. Czemu patrol saperski każe tak długo czekać .Rozumiem 48 godzin-ale tu w tym przypadku to jest kilkanaście dni.To są naprawdę obowiązujące standardy w takich wyjątkowych sytuacjach jak ta z którą mamy w centrum 400 tyś miasta do czynienia-? No coś tu jest nie tak.Polecam spowiedź sapera pod tym linkiem; https://innpoland.pl/140597,ta-branza-dziala-na-zasadach-wprowadzonych-przez-armie-czerwona
j-23
2020-08-18 21:27:25
Leżała od wojny tyle lat,to tych parę dni nikogo nie zbawi. Choć by mogło.
@krytyk spoleczny
2020-08-18 17:20:41
A kto jest prezydentem Szczecina?
Krytyk Społeczny.
2020-08-18 14:50:28
Naganne i godne potępienia jest to,że zdarzenie odnotowano 6 sierpnia i zwlekano z tym tyle czasu.Co to są za procedury i kto za to odpowiada panie Komendancie Stempiński-by przez tak długi okres czasu narażać mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ