Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Niedziela na północy Szczecina. Wyprawa tropem śladów przeszłości

Data publikacji: 2020-02-29 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-01 20:29
Niedziela na północy Szczecina. Wyprawa tropem śladów przeszłości
 

To będzie wyprawa tropem śladów przeszłości. Choć nie bez poruszających odniesień do współczesności. Pełna emocji, pozytywnej energii i fascynujących opowieści, opowiadanych z pasją przez Michała Rembasa, jednego z najbardziej cenionych i lubianych szczecińskich przewodników.

Kto jeszcze nie ma planów na niedzielę, a chciałby ją spędzić aktywnie, ten powinien skorzystać z zaproszenia do udziału w wycieczce malowniczymi szlakami Gocławia i Golęcina. Do czego zachęca Szczeciński Szlak Widokowy wraz z Przystankiem Północ i Michałem Rembasem.

- Gocław - dawniej Gotzlow oraz i Golęcino - Frauendorf jeszcze w międzywojniu były ulubionym celem wycieczek ówczesnych mieszkańców Szczecina. Mieszkańcy cenili te atrakcyjne podmiejskie miejscowości, w których kwitł przemysł na równi z turystyką - opowiada Artur Krzyżański, współorganizator wydarzenia. - Gocław miał aż osiem lokali gastronomicznych, w tym cztery mieściły się w lesie! Regularnie odbywały się popularne koncerty, na których bywała śmietanka towarzyska. Już od połowy XIX w. ogromną popularnością się cieszyła wieża widokowa, zastąpiona w 1921 r. potężną wieżą Bismarcka. Z kolei na Golęcinie pielgrzymowano do popularnego lokalu na Wzgórzu Elizy - współcześnie: Kupały, m.in. przez wysoki mostek rozwieszony nad torami. Natomiast
celem naszej niedzielnej wyprawy będzie odnalezienie śladów świetności tamtej epoki. W czym najlepszą pomocą będzie wiedza i elokwencja naszego wspaniałego przewodnika - Michała Rembasa. Oczywiście, towarzyszyć nam będzie budząca się z zimowego snu przyroda oraz niepowtarzalne panoramy, jakie zobaczyć można tylko będąc na Północy Szczecina.

Udział w wyprawie jest bezpłatny. Choć zwyczajem się stało - jak przypominają organizatorzy wydarzenia - dobrowolny datek, miły dowód wdzięczności, czyli symboliczny „grosik" wrzucony do czapki przewodnika.

Wyprawa malowniczymi trasami widokowymi Gocławia i Golęcina wyruszy w niedzielę (1 marca). Wystartuje z pętli na Gocławiu - już o godz. 10.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Duch
2020-03-01 20:02:28
Roger i stówkę na tacę...
Zez
2020-03-01 16:13:06
Miałam z rodziną podobny pomysł, chociaż na własną rękę. Spotkałam grupę P. Michała. Jednak ja nie o tym. Wspinanie się na wzgórze z wieżą dość ryzykowne, bo ziemia mokra, więc i błotko. Niestety brak liści zamiast zachwycać widokami na okoliczne wody ujawnił okropny widok niezliczonych śmieci koło wieży, ale też po drodze. To co leży pod wieżą, przy murach świadczy o niezyklym niechlujstwie i zaniedbaniu, pytanie tylko czyim.? Kto powinien dbać o ten teren, kto powinien go czyścić. Wstyd przed turystami, wstyd przed mieszkańcami, którzy idą tam na spacer. Może ktoś obrotny zorganizuje jakąś akcje sprzątania okolic wieży Bismarcka, zachęci jakąś młodzież do wiosennego projektu odkopania ze śmieci. Bardzo by się przydało, bo brak szacunku dla tego miejsca dużo o nas mówi.
roger
2020-03-01 08:16:29
do kościoła a nie włoczyć sie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA