Środowisko szczecińskich okrętowców poniosło wielką stratę. Zmarł Jerzy Wojciech Piskorz-Nałęcki, inżynier, doktor nauk technicznych, projektant statków morskich, m.in. słynnych chemikaliowców, wynalazca, pedagog, publicysta, poseł na Sejm PRL VI i VII kadencji. Miał 89 lat.
Po ukończeniu w 1950 r. Państwowego Liceum Budownictwa Okrętowego „Conradinum” w Gdańsku został skierowany na studia do Instytutu Inżynierów Floty Morskiej w Odessie na Wydział Budowy Okrętów, który ukończył w 1956 r. z wyróżnieniem, otrzymując dyplom inżyniera. Dziesięć lat później uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
W maju 1956 r. rozpoczął pracę w Stoczni Szczecińskiej jako mistrz na Wydziale Obróbki Kadłubów. Następnie był technologiem, konstruktorem, głównym projektantem, dyrektorem technicznym, a potem, przez 18 lat, generalnym projektantem i kierownikiem Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Stoczni. W 1982 stworzył prywatne biuro projektowe „Marine Consultants”.
W latach 1991–95 Jerzy Piskorz-Nałęcki prowadził firmę „Marmet”, zajmującą się projektowaniem i budową statków. Współpracował ze Stocznią Szczecińską i ze stoczniami zagranicznymi. W 1993 r. został właścicielem i projektantem firmy projektowo-konsultingowej „Marcon”, gdzie opracował projekt statku szkolno-badawczego „Nawigator XXI” dla Akademii Morskiej w Szczecinie.
W latach 1976–1991 był wykładowcą projektowania okrętów, a następnie profesorem kontraktowym w Instytucie Okrętowym Politechniki Szczecińskiej, natomiast w latach 1994–95 wykładał projektowanie okrętów w Akademii Morskiej w Szczecinie.
Należał do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP oraz Towarzystwa Okrętowców Polskich SIMP – TOP Korab.
Wydał skrypt „Projektowanie statków morskich” oraz książki: „Niezatapialność statków”, „Prawdziwa historia Arki Noego” oraz „Potopy”. Był autorem wielu publikacji w fachowych czasopismach krajowych i zagranicznych oraz referatów na konferencjach naukowych. Posiadał 35 patentów. Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 1 października, o godz. 12.30 w kaplicy głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
(ek)
Fot. archiwum