piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Zmarł prof. dr hab. Bronisław Ziemianin

Zmarł prof. dr hab. Bronisław Ziemianin

Zmarł prof. dr hab. Bronisław Ziemianin
Data publikacji: 2019-09-02 19:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 2084 412507

30 sierpnia 2019 roku zmarł prof. dr hab. Bronisław Ziemianin – były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, wieloletni kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Handlowego, wybitny naukowiec, ceniony nauczyciel i przyjaciel.

Profesor Bronisław Ziemianin urodził się 24 marca 1935 r. w Głogowie Małopolskim. Po zdaniu matury odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które ukończył w roku 1967.

Od 1 października 1985 roku (od momentu powstania Uniwersytetu Szczecińskiego) prof. Bronisław Ziemianin został powołany na kierownika Katedry Prawa Cywilnego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji. W latach 1989-1996 pełnił funkcję dziekana, stając się – obok prof. Eugeniusza Teglera – jego „ojcem założycielem”.

Profesor wypromował pięciu doktorów nauk prawnych, opracował 18 recenzji w przewodach doktorskich, 6 recenzji w przewodach habilitacyjnych, 5 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu profesora i wygłosił laudację w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa. Pełnił funkcje doradcze, opiniotwórcze i konsultacyjne dla organów władzy i administracji państwowej oraz samorządowej, a także dla przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni czy spółek handlowych.    

Pełna zaangażowania i jakże różnorodna działalność zawodowa profesora została dostrzeżona i uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek naukowy prof. Bronisława Ziemianina obejmuje ponad 220 publikacji, wśród których ponad 100 stanowią: monografie, podręczniki, komentarze książkowe, artykuły i studia, referaty na konferencje naukowe, a pozostałe ponad 100 pozycji to komentarze popularyzatorskie. Wielką wartością twórczości naukowej profesora była umiejętność łączenia aspektów teoretycznoprawnych z praktycznymi.

* * *

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 września o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie.

(p)

 Fot. Jerzy Giedrys

Komentarze

Dorota
Pan Profesor, wspaniały wykładowca i wspaniały Człowiek. Miałam wykłady w roku 1980 i 1981. Cudowny czas przemian politycznych. Cześć Jego pamięci.
2019-09-03 15:02:41
christoph
Miałem z panem profesorem wykłady z prawa Na Wyższej Szkole Administracji Publicznej. Do dzisiaj bardzo fajnie je wspominam. Taki profesor w starym stylu. Szkoda ale na każdego przychodzi czas.
2019-09-03 08:43:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie