poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Nauka > Zmarł prof. Ryszard Budziński

Zmarł prof. Ryszard Budziński

Zmarł prof. Ryszard Budziński
Data publikacji: 2019-09-03 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1779 412586

W wieku 71 lat zmarł prof. dr hab. inż. Ryszard Budziński, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki w Zarządzaniu i Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Wiedzy Uniwersytetu Szczecińskiego, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Wiedzą oraz kierownik Oddziału Instytutu Badań Systemowych PAN w Szczecinie.

Profesor Ryszard Budziński urodził się 6 kwietnia 1948 roku w Tokarach. Po ukończeniu studiów na Akademii Rolniczej w 1974 r. pracę zawodową rozpoczął w państwowych gospodarstwach rolnych w Drzonowie. W tym czasie opracował wiele modeli optymalizacji produkcji rolnej.

 W latach 1995-1998 pełnił funkcję Kierownika Oddziału Instytutu Badań Systemowych PAN w Szczecinie oraz przewodniczył Komitetowi Informatyki PAN Oddział Gdańsk popularyzując metodologię badań naukowych w lokalnym środowisku.

 Prof. Budziński był uznanym specjalistą z zakresu informatyki ekonomicznej, twórcą systemów informatycznych z zakresu rachunkowości (Trans) i wielokryterialnych metod optymalizacji (DSS 3.0).

 Dorobek naukowy profesora zawarty jest w ponad 200 publikacjach, które zostały wydane w postaci książek, podręczników, artykułów i referatów naukowych. Wykształcił kilkuset magistrów i inżynierów, był promotorem w 22 przewodach doktorskich, recenzentem wielu prac habilitacyjnych z ośrodków naukowych w Polsce. Od początku lat 90. XX w. prof. Budziński był członkiem licznych komitetów i rad naukowych, jak: Instytut Badań Systemów PAN, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Wiedzą, Rada Użytkowników Akademickiej Miejskiej Sieci Komputerowej w Szczecinie.

 Rozległa wiedza zakresu nauk ekonomicznych i technicznych pozwoliły mu na prowadzenie interdyscyplinarnych badań, a także na utworzenie kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Uniwersytecie Szczecińskim.

 Msza święta w intencji zmarłego profesora zostanie odprawiona w czwartek (5 września) o godz. 11 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza (os. Bukowe, pl. Ks. Abpa Zygmunta Kamińskiego 1 - wejście od ul. Brązowej). Po mszy św. kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Szczecin Dąbie, ul. Goleniowska 33-38, gdzie około godz. 12 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa.

(g)

Fot. archiwum rodziny

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie