poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Zmarł prof. Ryszard Budziński

Zmarł prof. Ryszard Budziński

Zmarł prof. Ryszard Budziński
Data publikacji: 2019-09-03 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1616 412586

W wieku 71 lat zmarł prof. dr hab. inż. Ryszard Budziński, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki w Zarządzaniu i Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Wiedzy Uniwersytetu Szczecińskiego, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Wiedzą oraz kierownik Oddziału Instytutu Badań Systemowych PAN w Szczecinie.

Profesor Ryszard Budziński urodził się 6 kwietnia 1948 roku w Tokarach. Po ukończeniu studiów na Akademii Rolniczej w 1974 r. pracę zawodową rozpoczął w państwowych gospodarstwach rolnych w Drzonowie. W tym czasie opracował wiele modeli optymalizacji produkcji rolnej.

 W latach 1995-1998 pełnił funkcję Kierownika Oddziału Instytutu Badań Systemowych PAN w Szczecinie oraz przewodniczył Komitetowi Informatyki PAN Oddział Gdańsk popularyzując metodologię badań naukowych w lokalnym środowisku.

 Prof. Budziński był uznanym specjalistą z zakresu informatyki ekonomicznej, twórcą systemów informatycznych z zakresu rachunkowości (Trans) i wielokryterialnych metod optymalizacji (DSS 3.0).

 Dorobek naukowy profesora zawarty jest w ponad 200 publikacjach, które zostały wydane w postaci książek, podręczników, artykułów i referatów naukowych. Wykształcił kilkuset magistrów i inżynierów, był promotorem w 22 przewodach doktorskich, recenzentem wielu prac habilitacyjnych z ośrodków naukowych w Polsce. Od początku lat 90. XX w. prof. Budziński był członkiem licznych komitetów i rad naukowych, jak: Instytut Badań Systemów PAN, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Wiedzą, Rada Użytkowników Akademickiej Miejskiej Sieci Komputerowej w Szczecinie.

 Rozległa wiedza zakresu nauk ekonomicznych i technicznych pozwoliły mu na prowadzenie interdyscyplinarnych badań, a także na utworzenie kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Uniwersytecie Szczecińskim.

 Msza święta w intencji zmarłego profesora zostanie odprawiona w czwartek (5 września) o godz. 11 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza (os. Bukowe, pl. Ks. Abpa Zygmunta Kamińskiego 1 - wejście od ul. Brązowej). Po mszy św. kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Szczecin Dąbie, ul. Goleniowska 33-38, gdzie około godz. 12 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa.

(g)

Fot. archiwum rodziny

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie