Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

NASK: Zgłoś cyberprzemoc i nadużycia w Internecie

Data publikacji: 2019-02-05 07:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
NASK: Zgłoś cyberprzemoc i nadużycia w Internecie
 

Nawoływanie do popełnienia przestępstwa, groźby karalne, cyberprzemoc, seksualne wykorzystywanie dzieci – jeśli widzisz takie treści w Internecie, reaguj. Nie czekaj - zgłoś to na www.dyzurnet.pl - apeluje Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.

– Internet to z jednej strony fantastyczne narzędzie, ułatwiające życie, gwarantujące dostęp do informacji, czy rozrywki. Z drugiej – miejsce pełne szkodliwych, ale i nielegalnych treści – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie bądźmy bierni. Reagujmy. Dyzurnet.pl gwarantuje anonimowość i profesjonalną reakcję – dodaje szef MC.

Nielegalne treści - w myśl polskiego prawa - to takie, które naruszają przepisy polskiego prawa (najczęściej przepisy kodeksu karnego). To m.in. treści pornograficzne z udziałem małoletniego, czy treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Poza – określonymi przez prawo - nielegalnymi treściami, wyodrębniamy jeszcze treści szkodliwe. To materiały, które wywołują u odbiorcy negatywne emocje lub promują niebezpieczne dla zdrowia i życia zachowania. Przykłady? Treści prezentujące przemoc, zachowania agresywne, treści nawołujące do samookaleczeń, samobójstw i innych autodestruktywnych zachowań.

- Wysyłając zgłoszenie do Dyżurnet.pl należy przede wszystkim podać adres strony, na której znajdują się potencjalnie nielegalne treści. Korzystając z formularza trzeba zaznaczyć, czego sprawa dotyczy. Zgłoszenia są anonimowe. Podawanie adresu e-mail czy innych danych jest nieobowiązkowe. Jeśli użytkownik poda adres e-mail, po wysłaniu zgłoszenia, otrzyma informację o podjętych krokach lub prośbę o podanie dokładniejszych informacji. Przesyłając zgłoszenie warto napisać wszystkie informacje, które mogą być nam pomocne – mówi Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl w NASK.

W 2018 r. do zespołu Dyzurnet.pl trafiło 13 239 zgłoszeń. Najwięcej – 10 784 - dotyczyło treści potencjalnie przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, 209 zgłoszeń – rasizmu i ksenofobii, 1647 – uwodzenia dzieci, propagowania pedofilskiej aktywności, zgłoszenia szantażu na tle seksualnym, patostreamów, wulgarnych i obraźliwych treści, itp.

Zgłoszenie można przesłać nie tylko poprzez formularz, ale też na adres mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miś
2019-02-05 17:21:39
Uprzejmnię donoszę, że mój somsiad zamieszkały pod siudemkom na rogu Kraniaka i Dziwalewicza myśli inaczej niż my wszyscy normalni ludzie...
k....k12
2019-02-05 15:01:12
JAK WAM NIE WSTYD!!!! Jeszcze żyją ludzie, którzy w protestach o wolność słowa nie raz pałą na ulicy zarobili za czasów rzekomo zdychającej komuny. Jak widać ta komuna nie zdechła, tylko się przepoczwarzyła w coś odrażającego. Namawiacie ludzi do donosów, czyli czegoś co jest Polakom wstrętne. No toż jeszcze nie wybrzmiało aj waj, jak to polscy szmalcownicy donosili, wydawali poukrywanych, a teraz sami zachęcacie do tego samego. I znowu, jak za Stalina strach gębę otworzyć, bo przyjdą o świcie, z łóżka wywleką. A ten naród wyzyskiwany nieludzko, klepie biedę i milczy. Każdy portal powinien być zasypany, zapchany wpisami z protestami, że cenzura, że kneblowanie swobody wypowiedzi, że presja na autocenzurę, a tu cisza... dno i wodorosty. Polsko, twoi najlepsi synowie znów zagrożeni choćby za patriotyczne wpisy
do @ wert
2019-02-05 14:41:21
- zgłaszaj, zgłaszaj, bez "zgłaszania" zamordują ponownie prezydenta, któremu teściu przywiózł walizkę pieniędzy z robót u bauera w Niemczech.
wsiegda gotow
2019-02-05 13:56:03
I ty zostań Pawlikiem Morozowęm!
IP
2019-02-05 13:42:04
"Zgłoszenia są anonimowe" ;)
wert
2019-02-05 07:25:40
Musiałbym codziennie zgłaszać emisję TVP

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA