niedziela, 19 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Myślące śmietniki w alei Niepodległości

Myślące śmietniki w alei Niepodległości

Myślące śmietniki w alei Niepodległości
Data publikacji: 2016-01-20 08:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2081 104769
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem na szczecińskich ulicach śmietniki zyskają... inteligencję. Będą automatycznie informować służby miejskie o np. stopniu ich napełnienia. Na razie testowo w alei Niepodległości.

 Tak naprawdę to nie kosze na śmieci będą inteligentne, a czujniki, które zostaną na nich zamontowane. System stworzyła szczecińska firma EcoBins.

- EcoBins odezwało się do mnie po tym, jak zaczęły krążyć artykuły na temat małej architektury na Rynku Siennym - mówi Damian Lachowski, koordynator „Lepszego Szczecina". - To szczecińscy informatycy, który swój projekt chcą z patriotyzmu lokalnego oddać miasto do testowania. Początkowo rozmawialiśmy o zamontowaniu go właśnie na koszach na Rynku Siennym. Po spotkaniu w poniedziałek z przedstawicielami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie doszliśmy wspólnie do wniosku, że nie jest to najlepszy pomysł. Na testy nada się lepiej zmodernizowany odcinek alei Niepodległości. Są tam nowe kosze na śmieci i nie potrzeba zgody konserwatora zabytków na ewentualne zmiany.

Założenia systemu EcoBins są proste: w pojemniku umieszcza się czujnik, który informuje o bieżącym napełnieniu kosza (podaje wartość procentową w czasie rzeczywistym), jego przewróceniu i/lub pożarze. Strona internetowa użytkownika pozwala na monitorowanie stanu napełnienia i innych wskazań poprzez widok mapy. System pozwala na gromadzenie wielu danych pozwalających na przykład lepiej planować trasy przejazdu śmieciarek i organizować opróżnianie koszy ad hoc, w razie nagłej potrzeby.

 - Pracujemy teraz nad dwoma wdrożeniami naszego systemu - opowiada Tomasz Garbowski, prezes EcoBins. - Pierwsze testuje szczeciński MPO na kilku pojemnikach na surowce podlegające recyklingowi. To dla koszy ulicznych ma być już wdrożeniem docelowym. Chcemy pokazać, jak EcoBins będzie się sprawdzać w pasie drogowym.

Każdy z czujników może się bezpośrednio komunikować za pomocą modułu GSM. Jednak ponieważ koszy ulicznych w Szczecinie jest ponad trzy tysiące, szczecińscy informatycy chcą raczej tworzyć punkty, do których pośrednio będą spływały dane i potem razem trafią do centrali zarządzania systemem.

- Taka inteligentna platforma danych miejskich może obsługiwać inne miejskie urządzenia, nie tylko kosze na śmieci - przekonuje Garbowski. - Wszystko zależy od potrzeb danej społeczności.

Choć sam EcoBins dopiero zaczyna działalność, stoi za nią doświadczona spółka informatyczna - Gamma Soft.

- Szukaliśmy, w jaki sposób usprawnić życie obywateli miasta przy zastosowaniu rozwiązań informatycznych - twierdzi prezes EcoBins. - Naszym zdaniem, takie inteligentne czujniki właśnie będą temu służyć, zwłaszcza że cena takich urządzeń znacznie spadła i można się pokusić o tworzenie ambitnych systemów.

©℗

 Artur Ratuszyński

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

AA
Gdyby patrzeć na wandali, to nie powinno się stawiać ławek, śmietników, wiat o choinkach nie wspominając. No ale wtedy nie miejcie pretensji, że nic się w mieście nie robi.
2016-01-20 22:22:25
Michał
Czujniki te to raczej rozwiązanie problemu, którego nie ma, ale jeśli za darmo - możemy testować... Sądze, jednak, ze koszty będą.
2016-01-20 17:40:51
Czy przy projektowaniu uwzględniono "inteligencję" wandali?
Napewno nie. Uwzględniono za to inteligencję urzędniczą. Jak znam życie , 1) urzędnik będzie czekał na "sygnał ze śmietnika" że jest przepełniony. Czt taki sygnał przyjdzie ?? życie pokaże. zamiast opróżniać wywalą kupę kasy na system ( kolegi ). To nie ich pieniądze a system i tak nie spełni oczekiwanego efektu. Nie pierwsza durna inwestycja w Szczecinie i nie ostatnia. Maty na przystankach miały przynieść efekt, jakiś tam. I co ? Kasa w powietrze.
2016-01-20 11:52:20
Czytelnik Łukasz
Czy przy projektowaniu uwzględniono "inteligencję" wandali?
2016-01-20 09:42:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie